Sivu 1/1

Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 26 Huhti 2013, 23:18
Kirjoittaja kustaa
Olen mahdollisesti päivittämässä traktoria käytettyyn. Olenko ymmärtänyt oikein, että myyjän vastuu on lähes nolla? Ja että myytävät traktorit ovat lähinnä pesty ja kiillotettu, mutta ei suinkaan läpikotaisin huollettuja? Mitään autokaupassa näkyvää XX kuukauden takuuta ei taida ainakaan helpolla saada. Vai oletteko onnistuneet saamaan perusteellisen huollon ja takuun kaupan päälle?

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 27 Huhti 2013, 06:12
Kirjoittaja oliver
Takuuta ei ole tainnut tulla, mutta huoltoja olen sopinut samaan hintaa. Kaikkihan on sovittavissa, ainakin luotettavien ja hyvämaineisten liikkeiden kanssa. Varsinkin jos myyjällä on mahdollisuus jatkossa myydä sinulle uudelleenkin jotain, niin silloin myyjällä on intressiä palvella sinua.

Liikkeen oma merkki on aika hyvä vaihtoehto.

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 27 Huhti 2013, 08:18
Kirjoittaja Cultio
Suurempi ongelma on useimmiten se että entinen omistaja ei ole tehnyt muuta huoltoa kuin moottoriöljyn vaihdon eikä siitäkään ole huoltokirjaa.

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 27 Huhti 2013, 09:25
Kirjoittaja Tumppi81
Monesti jos kauppa menee tiukaksi myyjän kanssa niin yleensä tarjoaa konetta 1- 2 tonnia halvemmalla jos ei tehdä mitään ja kone on siinä kunnossa että asiakas sen hyväksyy.
Toinen seikka onkin sitte et tehdäänkö huollossa vain myynti fiksausta vai tarkastetaanko kone oikeasti :?: Minkälaista ammatti ylpeyttä löytyy, pelataanko myyjän pussiin ?
Viimeisimmät kaupat mitä on tullut tehtyä niin kone on ollut koeajossa ja sitten tehnyt listan puutteista jotka ainakin pitää kattoa lävitte.
Nyt talvella tehtyyn hankintaan tuli 6 kk 50% varaosatakuu ja noin 2500 e huolto lasku myyjälle 02- vuoden koneesta. Parista vaijerista soittelin vielä perään et joutuu vaihtamaan niin tuumas vaan et lasku vaan heille.
Näin kun homma pelaa niin saattaahan se olla et liikkeen ovea tulee uudemmankin kerran ravoitettua .
Eikä ollut muuten entuudestaan asikassuhdetta kyseiseen kauppiaaseen eikä välirahakaan ollut kummoinen :) Liikkeen oma merkki kylläkin.

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 27 Huhti 2013, 09:48
Kirjoittaja kustaa
Kyse on siis merkkiliikkeen vaihtokoneesta, ja liikkeen ovi on vuosien varrella heilahdellut ihan kiitettävästi. Huolestuttavaa vain oli, että myyjä antoi ymmärtää olevan maan tapa, että koneet myydään siinä kunnossa kuin ne ovat. Tosin myyntifiksausta oli kyllä harjoitettu, perä näytti siltä, että siinä ei koskaan olisi ollut mitään kiinni. Ymmärtäisin toki, jos kyse olisi pienestä kaupasta, mutta kun välirahallakin saisi hienon uuden auton. Toki myyntipuheessa annettiin ymmärtää, että jos jotain merkittävää on, niin myyjä voisi ottaa siitä vastuuta, mutta ei vaikuttanut siltä, että tästä saisi mitään kirjallista sitoumusta. Viisainta olisi varmasti tyytyä pienempään, mutta ostaa uusi...

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 27 Huhti 2013, 15:03
Kirjoittaja Tumppi81
Vaihda myyjää/ liikettä.
Kyllähän myyjän pitäisi omaa merkkiä sen verran arvostaa että koneen kunnossa olevana tohtii myydä.
Tämä on vähän huono suhtautuminen asiakkaisiin et rahat vaan pois :?
Vai haistoiko myyjä heti mahdollisuuden tarjota uutta konetta...

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 27 Huhti 2013, 20:22
Kirjoittaja ja101
Eiks vanha kikka ole, et kysyy edellistä omistajaa ja soittelee sille, ja kyselee. Aika nopeasti huomaa jutuista, et puhuuko paskaa vai mitä. Jos on asiallinen edellinen omistaja niin kertoo koneen historian omalta kohdaltaan jne..

Mutta jos jokin haisee tai tuntuu liian hyvältä ollakseen totta niin se on yleensä juuri sitä itseään... :D

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 28 Huhti 2013, 08:58
Kirjoittaja Jari
kustaa kirjoitti:Kyse on siis merkkiliikkeen vaihtokoneesta, ja liikkeen ovi on vuosien varrella heilahdellut ihan kiitettävästi. Huolestuttavaa vain oli, että myyjä antoi ymmärtää olevan maan tapa, että koneet myydään siinä kunnossa kuin ne ovat. Tosin myyntifiksausta oli kyllä harjoitettu, perä näytti siltä, että siinä ei koskaan olisi ollut mitään kiinni. Ymmärtäisin toki, jos kyse olisi pienestä kaupasta, mutta kun välirahallakin saisi hienon uuden auton. Toki myyntipuheessa annettiin ymmärtää, että jos jotain merkittävää on, niin myyjä voisi ottaa siitä vastuuta, mutta ei vaikuttanut siltä, että tästä saisi mitään kirjallista sitoumusta. Viisainta olisi varmasti tyytyä pienempään, mutta ostaa uusi...
Uskomatonta vastuunpakoilua, varsinkin kun vanha asiakassuhde.

Liikkeestä ostaessa takuun pitäisi pelata, ettei liike menetä asiakkaita. Paha kello kauas kuuluu...

Kaivinkone ostettiin aikoinaan kunnostettuna, nähtiin se työkunnossa ja koetettiinkin myyjäliikkeen työmaalla. Lopputuloksena väljyydet puomistossa oli säilyneet, penkki sama pska. Nämä nähtiin ja pyydettiin korjaamaan. Kone maalattiin yliasti uusiksi, johtuen reippaista teippauksista, se oli tehty erittäin asiallisesti.
Eli ns. myyntifiksaus viimeisen päälle, vaikka toisin sovittiin. Omassa käytössä ilmeni että kone on ajettu kuumaksi monet kerrat, lämpeni ensimmisellä työmaalla pariin kertaan sammuttaen itse itsensä. Paniikki käynnistää konetta, joka alkaa kiehumaan itsensä sammuttaessa.
Syy löytyi samantien, huolletun koneen syyläri oli kuin muurattu umpeen :x
Eli ei mitään viimeisen päälle huoltoa...

Kone korjaamolle, kone auki ja uutta romua koneeseen. Koneremppa tais maksaa lähes kymmenne vuotta sitten 4500 euroa, nykyään varmaan tuplat. Osat noin puolet, nämä maksoi myyjä, työ jäi omaksi kustannettavaksi.
Sen jälkeen kone on ollut mieluisa, on edelleenkin käytössä.

Harmittavin juttu koneen ostossa oli, että täsmälleen vastaavaa, vähemmän ajettua ja uudempaa, mutta timmimpää konetta kokeiltiin myös. Se jäi ostamatta, kun siinä oli KONEESSA jotain vikaa!! Myyjä olisi laittanut koneen kuntoon, ja tämä olisi ollut edullisempi kuin ostettu kone!
Isääkin harmitti lievästi, kun koneita kokeiltiin, minä olisin halunnut ostaa konevikaisen mutta isä halusi ehjän :mrgreen:

Konetta ostaessa kokeiltiin kaikkia merkkejä mitä markkinoilla, kaivinkoneista aikaisempaa kokemusta joten ei sikaa säkissä ja koneita kokeiltiin kai kymmeniä. Mieluisa ostettiin eikä todellakaan halvinta, silti käytetyn koneen riskit konkretisoitui.

Tämä onkin ainoa negatiivinen kokemus käytetyn ostosta, tai lähinnä liikkeen "huollosta". Koneelle ei tehty mitä pyydettiin, syylärin tukkoisuutta ei huomattu koeajossa edessä olleen kärpäsverkon vuoksi eikä osattu vaatia koneen kunnon tarkistamista. Kokemus opetti, että syylärikin kannattaa kaivella esille. Vaikka öljyt ja vedet pysyisikin erillään. Kaivinkoneessa paljon katsottavaa, ja huomattavasti tärkeämpää...

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 28 Huhti 2013, 21:05
Kirjoittaja TSA
Viimesyksynä kun vaihoin toisen ajokin isompaan käytettyyn. Myyjä lupas makaa konerikkovakuutuksen vuodeks, ja huolto kaupan päälle. Tosin huollossa oli ehkä unohtunu vaihtaa pa-suodattimet kun alko eka pakkasilla takkuamaan polttoaineen saanti. Ja oli sen näköset suodattimet ettei ollu ehkä ihan eilein vaihettu.

Re: Käytetyn traktorin osto

Lähetetty: 28 Huhti 2013, 21:25
Kirjoittaja SamiT
Yrtitän aina ostaa käytetyt koneet vikoineen mutta tingata hinnasta niiden takia. Itse kun korjaa tai korjauttaa niin voi vaikuttaa korjauksen lopputuloksen laatuun edes jotenkin. Myyjä kuitenkin teettää todennäköisesti korjaukset mahdollisimman halvalla ja rimaa hipoen.