Sivu 1/1
JD vanteet.
Lähetetty: 28 Touko 2013, 09:23
Kirjoittaja Jorma Samuli
Ei katkennu pyörän pultit ei..
Mutta vanne repesi. Eli jos sinulla on näitä uudempia Deerejä ajossa eikä vielä ole vanteessa vahvikesatsia niin mars ostamaan sellaiset.
Somero Trading myy parinviikon toimitusajalla sellaisia että kestää merkkiin kuin merkkiin.
JD oma vanne n.2000€,Somerolta reipas tonni vahvistettu kpl.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=s ... GE&cad=rja
Re: JD vanteet.
Lähetetty: 28 Touko 2013, 15:51
Kirjoittaja romu
Siinä on ollut seitsemän oikein rivillä kun ei kammennut yhdistelmää tuonne ojan pohjalle!
Re: JD vanteet.
Lähetetty: 28 Touko 2013, 20:35
Kirjoittaja taiteilija
Viime kesänä samoja ongelmia. Rehunteon aikaan repesi mutta sai kursittua hitsaamalla kasaan ja on kestänyt toistaiseksi. Syksyllä paukahti toinen puoli kerrasta, mutta jäi kaksi pultinväliä ehjäksi mistä pysyi sen verran kiinni että ei särkynyt muuta kuin vanne. Nyt on vahvikkeet paikoillaan, pirunmoinen savotta laittaa nekin kun tarvii porata lisäreikiä vanteisiin. Niin ja muistakaa tarkistaa että on ne pidemmät pultit olemassa, muistaakseni 120 mm pitkät.
Re: JD vanteet.
Lähetetty: 28 Touko 2013, 22:36
Kirjoittaja Kiesus
Tiedän kaksi 7530:ä joista vanteet pettäneet. Ja toinen on oma. Molemmissa tapauksissa asia huomattiin ajoissa, eli pyörät pysyivät alla. Toisen koneen vanteet vaihdettiin takuuseen, yllättäen oman koneen ei (liian vanha). Ihmettelen maahantuojan/tehtaan asennetta ja vastuuta asiassa, ilmeisti pitää tulla pari ruumista ennenkuin asiaan puututaan. Luulisi että edes tiedottaisi ongelmista. JD "laatu" näyttää taas parhaat puolet, vaihteistot, kannet ja nyt vanteet.