Viljelijöiden tuet julkisiksi

Keskustelua maataloustuki- / veroasioista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
Wilpo
Luokka: >500hv
Viestit: 1670
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
Viesti:

Viljelijöiden tuet julkisiksi

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpo »

Tänään 16.5.2005 oli Kauppalehdessä juttua maaviljelijöiden tulotuet muuttumisesta julkiseksi tiedoksi (kaikkien kansalaisten saataville). Tämä uudistus kun tulee voimaa, tulee varmaan taas aikamoinen keskustelu maanviljelöiden saamista tukirahoista. Ainakun noita lehtijuttua lukee tuntuu ett kaikki luulee ettei maataloudessa ole menoja ollenkaan.
Rolle
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 29
Liittynyt: 28 Huhti 2005, 20:22
Paikkakunta: Kirkkonummi
Viesti:

Re: Viljelijöiden tulotuet julkisiksi

Lukematon viesti Kirjoittaja Rolle »

Wilpo kirjoitti:Ainakun noita lehtijuttua lukee tuntuu ett kaikki luulee ettei maataloudessa ole menoja ollenkaan.
Juuri näin. Ihmisten yleinen luulo on se että himassa istumalla vain tulee rahaa, kun fakta lienee se että se on tasan itsestä kiinni mitä jää viivan alle. Tekemättä mitään ei kyllä taida jäädäkkään mitään..

Taas ollaan niin helvetin kiinnostuneita muiden tuloista, eikös se riitä että tietää että 1.9mrd annetaan tukia ja niistä 75% menee 30000 tilalle. Laskekoot siitä sitten ja vetäkööt omat johtopäätöksensä.

Mutta itketään sitä yritysjohtajien tuloista ja optioistakin, vaikka luulisi että omistaja saa maksaa työntekijälleen tasan mitä huvittaa.
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Eihän tukia edes makseta viljelijöitä varten vaan siksi, että teollisuus saisi raaka-aineensa halvalla.
Jahavetti
Luokka: Hevosaura
Viestit: 11
Liittynyt: 05 Helmi 2005, 07:39

Lukematon viesti Kirjoittaja Jahavetti »

Eiköhän sekin jo riitä, että verotus tiedot on julkisia. Tuet on luotu kompensoimaan tulon menetyksiä tuotannossa.
Ahdintuotahdin
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 25
Liittynyt: 25 Kesä 2005, 16:08
Paikkakunta: Töysä

Lukematon viesti Kirjoittaja Ahdintuotahdin »

Taas näitä turhaakin turhempia päätöksia :evil: Samalla eläkkeet, opintotuet, asumislisät ja asuntotuet ynm. vastaavat julkisiksi, niin olisi edes jotenkin oikeutettua tuollanen touhu :twisted:
Avatar
ATH
Luokka: >500hv
Viestit: 883
Liittynyt: 12 Tammi 2005, 22:54
Paikkakunta: Merikruunu

Lukematon viesti Kirjoittaja ATH »

Hallinnolta kuulin, että ainakin Hesarille on lähetetty kunnittain 10 eniten tukia saaneen kuntalaisen tiedot jo. Tuleekohan lisäliite, vai missähän mahdetan julkaista.

100000e menee kunnissa kuitenkin puhki yleisesti, joten paljon melua vaaleihin odotettavissa. Ne puolueet joiden tiedän ottavan nämä listat loanheittoaseekseen voisin nimetä etukäteen, mutta en nimeä. Ainakin yksi puolue tulee ottamaan asiasta kaiken irti.

Tulee tuntuma, että alkutuottajan kaverit ovat ensi vaaleissa todella vähissä. Asenneilmapiiri on joiltain osin kovaa vauhtia palaamassa 70-luvulle.
Avatar
Jari
Luokka: >500hv
Viestit: 3510
Liittynyt: 05 Touko 2005, 10:05
Paikkakunta: K-Pohjanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja Jari »

ATH kirjoitti:Hallinnolta kuulin, että ainakin Hesarille on lähetetty kunnittain 10 eniten tukia saaneen kuntalaisen tiedot jo. Tuleekohan lisäliite, vai missähän mahdetan julkaista.

100000e menee kunnissa kuitenkin puhki yleisesti, joten paljon melua vaaleihin odotettavissa.
Saati enemmän,kaveri taitaa päästä otsikoihin... Eihän näissä paikallisella tai maakuntatasolla mitään ihmeitä ole mutta kaupungeissa ei taideta asiaa ymmärtää.

Tosiasia kuitenkin on että paljon tukea saavat pärjäävät keskimääräistä paremmin,yleensä, suuret tukisummat tarkoittaa kuitenkin suurta tuotantoa eikä kukaan pyöritä suurta yritystä ilman asiallista palkkaa.
Avatar
Wilpo
Luokka: >500hv
Viestit: 1670
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpo »

Avatar
marklain
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 383
Liittynyt: 17 Kesä 2005, 11:48
Paikkakunta: Salon Seutu

Lukematon viesti Kirjoittaja marklain »

Niinpä niin, kohta varmaan Iltasanomissa yms lehdissä on TOP 10 lista.

Huvittavaa, että joku Wahlroosi saa eniten tukia, vaikka äijällä on rahaa ilman noitakin vaikka lampaat söis.

Mut niin se vaan menee. Pienille vähän ja suurille paljon.
Avatar
Carnivor
Luokka: >500hv
Viestit: 1502
Liittynyt: 28 Tammi 2005, 12:54
Paikkakunta: VS kv. 1B

Lukematon viesti Kirjoittaja Carnivor »

Saa nähdä millaiseksi keskustelu äityy. Toivottavasti kohu jää pieneksi. Eihän Wahlrooskaan niitä maataloustöitä itse tee, vaan palkatut työntekijät, joten omaan taskuun tuskin paljon jää. Walhroos muuten maksoi Halikkoon veroja pitkälti yli 2 M€, joten maataloustuella saatu 150 000 on aika pieni raha. Erilaiset tukikatotkin ovat ihan turhia, koska ne voi kiertää perustamalla tytäryhtiöitä ja pilkkomalla maataloutoiminta niille.
Avatar
Rubinjo
Luokka: >500hv
Viestit: 2591
Liittynyt: 17 Tammi 2005, 22:28
Paikkakunta: Halikko www.toivontila.fi
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Rubinjo »

Carnivor kirjoitti:Walhroos muuten maksoi Halikkoon veroja pitkälti yli 2 M?,
Sopii mulle... :lol:
Avatar
aurajokilaivuri
Luokka: >500hv
Viestit: 1133
Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
Paikkakunta: Aurajokivarsi

Lukematon viesti Kirjoittaja aurajokilaivuri »

Kannattaa huomata että YLE ei aloittanut suurimmista tuensaajista, vaan Wahlroosista. Voisi mennä ihmettelyt ideologisesti väärään osoitteeseen jos aloittaisivat suurimmista.
Avatar
marklain
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 383
Liittynyt: 17 Kesä 2005, 11:48
Paikkakunta: Salon Seutu

Lukematon viesti Kirjoittaja marklain »

Vaikka Nalle saikin tukia paljon, niin kyllä 300ha viljelemiseen menee myös tuohta.

Summa summaarum. Kyllä se Wahlroos tilin tekee jostain muista asioista, kuin maataloudesta.
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

Avatar
aurajokilaivuri
Luokka: >500hv
Viestit: 1133
Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
Paikkakunta: Aurajokivarsi

Lukematon viesti Kirjoittaja aurajokilaivuri »

Vapo ilmoitti saavansa 1.2 miljoonaa euroa.

Kummasti kyllä keväällä väittivät viljelevänsä ruokohelpeä 7000:lla hehtaarilla, nyt sitten oli mieli muuttunut ja ilmoittivat että viljelyksessä onkin vain 4400 hehtaaria.
Vastaa Viestiin