MTT Taloustohtori kertoo taloustiedot

Keskustelua maataloustuki- / veroasioista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Talousmies
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 2
Liittynyt: 18 Joulu 2006, 16:48

MTT Taloustohtori kertoo taloustiedot

Lukematon viesti Kirjoittaja Talousmies »

Käykääpä tutustumassa ilmaisessa MTT:n viime tiistaina julkaisemassa uudessa Taloustohtori -verkkopalvelussa. Palvelu saattaa näyttää monimutkaiselta, mutta sillä saa todella tarkkoja tuloksia ja tietoja esimerkiksi eri tuotantosuuntien kannattavuudesta:

http://www.mtt.fi/taloustohtori

Tuolla voi vertailla keskenään eri tuotantosuuntia, tilakokoja, alueita ym. ties kuinka monella eri tavalla.

Esimerkiksi näin:

- mennään palvelun etusivulle

- valitaan "Omat valinnat" välilehti

- valitaan kohtaan 1. "tuloslaskelma" ja

- kohtaan 2. "tuotantosuunta" voi valita useampia pitämällä CTRL-nappulaa pohjassa samalla kun klikkaa hiirellä, valitaan esim. "Viljanviljely, lypsykarjatalous, sikatalous". Valinnat näkyvät sinisinä.

- sitten voidaan valita vielä lisäluokittelija painamalla "valitse lisäluokittelija-nappia"

- valitaan esim. "Tukialue -> C1" tai useampi alue vierekkäin pitämällä CTRL-nappulaa pohjassa valitessa, vaikkapa B ja C1

jolloin saadaan tuloslaskelmat näkyviin vertailtuna noilla edellä valituilla tuotantosuunnilla ja tukialueiden kesken.

Palvelu on ilmainen ja sitä voi käyttää vapaasti. Tuo CTRL-napin ja lisäluokittelijoiden käyttäminen kannattaa opetella, sillä niillä saa taulukoitua myös esim. eri vuodet vierekkäin, jolloin voi nähdä miten kehitys on kulkenut ja vertailla vaikka omaa tuotantosuuntaa muihin tuotantosuuntiin.
Avatar
MB TRAC
Luokka: >500hv
Viestit: 764
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 22:00
Paikkakunta: Anjalankoski

Lukematon viesti Kirjoittaja MB TRAC »

Tulipa hieman tarkisteltua noita tuloksia.

Vallan selvä oli paperi jonka MTT:ltä lähettivät, 05 oli ensimmäinen vuosi kun olin mukana kannatavuuskirjanpidossa.Luulin että vuosi oli hyvä kun sain/saan jälkiverojakin maksella, mutta taisin olla porukan paras vain
yrittäjäntappiossa :oops:
Vastaa Viestiin