Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
Meillä on MF 165S ja vaihdettiin siihen Lucasin vaihtovirtalaturi latausvalo ja kaikki johdot ja nyt latausvalo jää päälle. Vaikuttaako laturin pyörimissuunta muuhun ku jäähdytykseen. Nyt pyörii meinaan väärään suuntaan. Akulta yleismittari näyttää 12.40 volttia ja kierrokset ei vaikuta mitenkään. Sieltä pitäis tulla ainakin se 13.00 volttia.
Onko heräte piuha kytketty oikein, virtalukko->valo->laturi. Jos tuossa on alunperin ollu tasavirtalaturi niin silloin pitää virtalukko vaihtaa, ja tasavirtalaturin säädin ohittaa.