Otti näytteen 18% ja meni puimaan, kuivasin partuntia ja viisariwile näytti 22%
Hän tuli omansa kanssa ja lämpimällä ohralla erot jopa 5 %, kuiva vilja oli ihan samaa arvoa.Tuo jauhava näytti joskus 45% = ihan sekaisin.
Tuon 18% saaminen 14 vei aikaa 7 tuntia, ja tänäaamulla menimme kouvolaan agriin sanoen mittarin olevan sekaisin, kaveri antoi hyllystä uuden mukisematta.
Mukana oli kostea näyte josta halusimme "virallisen" arvon,viisariwile oli antanut arvoksi 22-18 kun mittailin. Kaupan jauhavasta meinasi asteikko loppua, tuloksena 25.
UUSI Unimeter näytti 17, tästä riemastuneena menim myyjän luo haukkuen mittarit täysin paskoiksi. Nytpä hän muisti mainita mittarin kalibroinnin
Naapuri ei ole yhtään iloinen tuosta Grenen maahantuomasta 350 euron arvoisesta mittaristaan,tarkkuus saman kuin wilessä, käsivoimat eivät meinaa riittää jauhamiseen, ei ehdi ottaa kuin yhden näytteen ja virta sammuu automaattisesti.