Mikä on lautasäkeen ja lautasmuokkaimen ero?

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
koivumaki
Luokka: >500hv
Viestit: 921
Liittynyt: 16 Maalis 2005, 14:02
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja koivumaki »

Keskustelin yhden isänän kanssa,olivat testanneet Amazonea,Lemkeniä ja Simbaa.Omistavat Carrierin.
Kaverin mukaan 1.luokka on Lemken ja Simba.
Tosta porukasta 2.sarja on Amazone ja Carrier.

Yllätys.yllätys,kumipatukkalaitteet jäivät hopealle.Kun aletaan puhumaan kovempien ja sitkeämpien maiden muokkauksesta alkaa putoamaan nostolaite ym kevyempää kalustoa pois pelistä.

Tottakai jos selviytyy kevyellä halvalla laittella niin mikä ettei.

Mä vaan luulen,että pitkällä aikavälillä moni ostaa ensin halvan muokkaimen ja sitten jonkun ajan päästä hyvän.Naapurin ruistoukoa kun tehtiin ainakaan NostolaiteCarrier ei kaikin ajoin painunut kunnolla maahan ja jälki oli epätasainen kun jyrä ei oikein ollu maassa kiinni kaikin ajoin.Toki phmeissä kohdissa tulos ohan kelvollinen.
Avatar
-jk-
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 298
Liittynyt: 04 Heinä 2006, 23:29
Paikkakunta: Loimaa

Lukematon viesti Kirjoittaja -jk- »

Amazonessa pystyy säätämään lautasten limitystä, ei taida olla mahdollista muissa? Kuvittelisi olevan tärkeämpi ja helpompi säätö kuin lautaskulmat. Miten nuo yleenä toimii kevyemmillä multamailla, sekoittuuko olki tasaisesti?
Radon
Luokka: >500hv
Viestit: 731
Liittynyt: 12 Huhti 2005, 22:39

Lukematon viesti Kirjoittaja Radon »

-jk- kirjoitti:Amazonessa pystyy säätämään lautasten limitystä, ei taida olla mahdollista muissa? Kuvittelisi olevan tärkeämpi ja helpompi säätö kuin lautaskulmat. Miten nuo yleenä toimii kevyemmillä multamailla, sekoittuuko olki tasaisesti?
Kulmien/limityksen säädölle ei juurikaan tarvetta jos kohdallaan jo vakiona. Omasta mielestä tärkeää on riittävä paino jotta menee kovempaan maahankin varmasti. Toisena riittävän suuret kiekot niin toimii kevyilläkin mailla heikommissa olosuhteissa vaikka muokkaussyvyyttä reilusti, ja tekee hyvän multauksen ja tasaisen muokkauspohjan.

Toimii kevyillä mutamaillakin kunhan isot kiekot, kevyillä mailla pitää ajaa syvempään jotta olki sekoittuu riittävästi, tässäkin apua isoista kiekoista.

Mitä tulee tuohon kumipatukka joustoon niin hyvän jäljen olen catroksen ja ares xxl nähnyt jättävän kovilla savillakin että ehkä näissäkin on tapahtunut kehitystä parempaan suuntaan.

Onko kellään kokemusta tuosta ares twix muokkaimesta?
aurauskeppi

Lukematon viesti Kirjoittaja aurauskeppi »

aksu kirjoitti:Meneekö tollanen lautasäes esim. tempo 3,3m hiesusavella maahan? Entä mitä vaatii vetotehoks?
a) menee
b) 100 hp vanhanmallisella ja 140 uudella traktorilla :twisted: :twisted:

Monenlaisia vekottimia on kokeiltu ja voisi sanoa että ideaalioloissa kaikki toimii. Oikea kompromissi varmaan löytyy jokaiselle.
Avatar
Köysti
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 355
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 14:10
Paikkakunta: Lapua

Lukematon viesti Kirjoittaja Köysti »

Mitäs meinaatte, kumpi on parempi tällaisena märkänä syksynä nostolaitemalli vai hinattava lautasmuokkain? Nyt ainakin on ollut apua siitä, että nostolaitemuokkaimen saa puhdistettua nostamalla ylös ja nykäisemällä äkkinäisesti pakilla taaksepäin. Ares XL:n kiekkorivien jälkeinen piikkirivi meinaa välillä kerätä tavaraa nyt kun on märkä, muuten ei ongelmaa. Kyllä vaan alkaa tuntua siltä, että nostolaitemalli toimii paremmin ainakin meillä.
khd
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 456
Liittynyt: 27 Touko 2007, 00:18
Paikkakunta: Salo

Lukematon viesti Kirjoittaja khd »

Köysti kirjoitti:Mitäs meinaatte, kumpi on parempi tällaisena märkänä syksynä nostolaitemalli vai hinattava lautasmuokkain? Nyt ainakin on ollut apua siitä, että nostolaitemuokkaimen saa puhdistettua nostamalla ylös ja nykäisemällä äkkinäisesti pakilla taaksepäin. Ares XL:n kiekkorivien jälkeinen piikkirivi meinaa välillä kerätä tavaraa nyt kun on märkä, muuten ei ongelmaa. Kyllä vaan alkaa tuntua siltä, että nostolaitemalli toimii paremmin ainakin meillä.
Kuivissa ja kuivahkoissa :) olosuhteissa hinattava varmasti parempi, mutta ehkäpä olosuhteissa joissa lautasmuokkainta EI ole tarkoitettu käytettäväksi nostolaiteversio parempi.. Märissä olosuhteissa lautasmuokkain muodostaa auttamatta kyntö..tai siis lautasanturan. Omakohtaisia kokemuksia löytyy muutaman vuoden takaa.
Avatar
koivumaki
Luokka: >500hv
Viestit: 921
Liittynyt: 16 Maalis 2005, 14:02
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja koivumaki »

Olen sitkeästi sitä mieltä,että vaihtelevissa olosuhteissa ja tavoitteissa lautaskulman säätö on tarpeellinen.Jos esim.keväällä pitää ajaa matalasta leikaten koko kerros irti,miten sen teette jos ei lautaskulmaa pysty säätämään?Tottakai limityksen säätö auttaa vähän,mutta ei tarpeeksi.
Toisaalta Simban lautaset ovat maahakuiset,lautaskulman jyrkentäminen parantaa tunkeutumista kovaan maahan.Jos taas on pakko ajaa runsasolkista aluetta voi ajaa suorilla lautasilla syvempään.

Mä ajoin viime syksynä koemielessä Simballa todella märissä oloissa hiukan(en suosittele),toimii ihan hyvin,kun maa on oikein märkää se tarttuu jyrään loppujen lopuksi vähemmän kuin puolikuivana.

km
khd
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 456
Liittynyt: 27 Touko 2007, 00:18
Paikkakunta: Salo

Lukematon viesti Kirjoittaja khd »

koivumaki kirjoitti: Mä ajoin viime syksynä koemielessä Simballa todella märissä oloissa hiukan(en suosittele),toimii ihan hyvin,kun maa on oikein märkää se tarttuu jyrään loppujen lopuksi vähemmän kuin puolikuivana.

km
Mites toi alue kuivui keväällä? Itsellä ainakin Catroksen kanssa juntattu alue kärsi selvästi. Nyt tasaantunu kun kultivoitu parina syksynä.
Avatar
koivumaki
Luokka: >500hv
Viestit: 921
Liittynyt: 16 Maalis 2005, 14:02
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja koivumaki »

khd kirjoitti:
koivumaki kirjoitti: Mä ajoin viime syksynä koemielessä Simballa todella märissä oloissa hiukan(en suosittele),toimii ihan hyvin,kun maa on oikein märkää se tarttuu jyrään loppujen lopuksi vähemmän kuin puolikuivana.

km
Mites toi alue kuivui keväällä? Itsellä ainakin Catroksen kanssa juntattu alue kärsi selvästi. Nyt tasaantunu kun kultivoitu parina syksynä.
--ala tais olla jotain 40 aaria,koko lohko 2,5 ha,siinä samalla lohkolla ajettiin pieni ala myös noilla Simban ST bar piikeillä koemielessä.
Mä en osaa sanoa vaikutusta kasvustoon,keväällä en huomannut eroa,kylvettiin sen evrran myöhään,meillä oli äärimmäisen kuiva kesä ja kyseinen lohko oli rypsillä,rypsinviljely meni meidän alueella niinkuin meni.Suurimman osan ko.alueesta+viereiset lohkot ajoin vasta joulukuussa jäätyneenä.
-liian kostean maan muokkaus olis saattanut näkyä kosteana keväänä tai aikaisella kylvöllä.
Vastaa Viestiin