Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
oltsik kirjoitti:Se mekkala tulee sielät penkin takana olevasta sulaketaulusta. Siellä on semmone säädettävä rele. Tai en minä meidän 6420:sta sitä löytänyt...
Joo. 6920S vm.-04 tuo ruuvimeisselillä sääjettävä rele löytyy. Olikin äänenvaimennus ensimmäinen toimenpie koneen saapuessa pihaan.
ei se siis aina oo pitäny ääntä. nyt vasta ruvennu täs muutama päivä sitten eikä silloinkaan joka kääntymises missä vilkutin.. : S melko erikoinen tapaus : D
OQO kirjoitti:ei se siis aina oo pitäny ääntä. nyt vasta ruvennu täs muutama päivä sitten eikä silloinkaan joka kääntymises missä vilkutin.. : S melko erikoinen tapaus : D
Itellä kun rupesi vilkun ääni ottamaan hermoon, laitoin piipparin päälle reilusti ilmastointeippiä. Tämän jälkeen rupesi temppuilemaan silleen, että välillä piipittää, välillä ei. Syytä siihen en osaa sanoa miksi niin tekee.
OQO,normaalista toiminnasta on kyse.Tilalla on 6910 jd ja siinä tuo piippari alkoi lakkoilla neljän vuoden jälkeen eli piippasi aina silloin tällöin.Vuosi lisää ja lakkasi vallan piipittämästä.Nyt on taas muutaman vuoden hiljaiselon jälkeen alkanut silloin tällöin piipittelemään.Taitaa olla jälleen noita kosketushäiriöitä joita silloin tällöin esiintyy.Enpä kauhean pahoillani ole vaikkei tuo piippari toimikkaan,slloin tällöin toimiessaan kyllä hieman hätkäyttää muistamaan että tollainenkin toiminto olemassa on.Huoltomies silloin alussa meinasi että kytketäänkö heti irti,muttei koettu mitenkään tarpeelliseksi joten piipittelemään jäi.