Kattopellissä laikkuja
Valvoja: Farmari-ryhmä
-
Multi Power
- Luokka: 50 hv., takaveto
- Viestit: 61
- Liittynyt: 13 Heinä 2005, 22:01
Kattopellissä laikkuja
Naapurilla olisi myynnissä sinkittyjä kattopeltejä, joihin on hapettunut laikkuja, kun ne on jäänyt tiiviiseen pinkkaan. Onko laikuista muuta kuin näköhaitta, kannattaako enää laittaa katolle? Minkä hintaista urapelti on suunnilleen?
Välttämättä ei ole mitään muuta kuin esteettinen haitta, ainakaan en lähtis sen vuoksi uutta ostamaan jos kerran on valmiina jo. Maalaus katolla vaan. Uusi maatalouspolyesteripinnoitettu maksaa tälläkertaa verollisena keskimäärin siinä seitsemän euron korvilla, somerolta sain kaksi kuukautta sitten tasan kuusi euroa verollista hintaa ja pakkaukset 20 euroo/kpl. siis: peltikiinni.fi
Peltikiinnin "pieneltä pojalta eli Samilta" mekin ostettiin viime vuonna asuinrivin laajennuksen peltejä. Ja jos ei suuria muutoksia tuu, niin ostetaan pellit koko rakennukseen ens keväänä. Tää oli/on tosin tiilikuvioista ja hinta sen mukainen. Hinta ei ollu suurin kriteeri, haluttiin ostaa oman paikkakunnan toimijalta. Tosin raaka-aine lienee ruåttinmaalta.pietj-2e kirjoitti:Välttämättä ei ole mitään muuta kuin esteettinen haitta, ainakaan en lähtis sen vuoksi uutta ostamaan jos kerran on valmiina jo. Maalaus katolla vaan. Uusi maatalouspolyesteripinnoitettu maksaa tälläkertaa verollisena keskimäärin siinä seitsemän euron korvilla, somerolta sain kaksi kuukautta sitten tasan kuusi euroa verollista hintaa ja pakkaukset 20 euroo/kpl. siis: peltikiinni.fi
Re: Kattopellissä laikkuja
Riippuu vähän käyttötarkoituksestasi. Konehallin tms. kylmän tilan katoksi välttää kovasti "kakkoslaatukin". Tupaani en ainakaan laittaisi muuta kuin priimaa.Multi Power kirjoitti:Naapurilla olisi myynnissä sinkittyjä kattopeltejä, joihin on hapettunut laikkuja, kun ne on jäänyt tiiviiseen pinkkaan. Onko laikuista muuta kuin näköhaitta, kannattaako enää laittaa katolle?
Kannattaa ainakin tutkia ne pellit tarkkaan jos ostaa.
Sellainen pieni hapettuminen joka on kosmettisella asteella ei haittaa, sellaista näkyy joskus kymmeniä vuosia vanhojen pellikattojen alapinnoilla ja ei nuo siitä ole huonontuneet.
Katto kannattaa toki maalata muutaman talven perästä jotta sävyerot saa peitettyä.
Sellainen pieni hapettuminen joka on kosmettisella asteella ei haittaa, sellaista näkyy joskus kymmeniä vuosia vanhojen pellikattojen alapinnoilla ja ei nuo siitä ole huonontuneet.
Katto kannattaa toki maalata muutaman talven perästä jotta sävyerot saa peitettyä.