Työvaiheiden järjestely.

Kaikkea mikä liittyy yleisesti maatalouteen. Uutisista, kehityksestä, tulevasta, maatalouskaupoista, lehdistä ja järjestöistä. ym..

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
Jukz
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 124
Liittynyt: 08 Loka 2005, 22:21
Paikkakunta: Orimattila

Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jukz »

Elikkä miten kannattaisi nyt tulevana keväänä työvaiheet järjestellä muiden foorumilaisten mielestä.

Eli käytössä on kolme traktoria, joista kaksi isointa on nelivetoista. Isommassa on paripyörät ja toisessa etukuormain.
Pienimmässä on myös paripyörät ja se olisi tuleva kylvökoneen eteen.
tehtävänä olisi n. 70 ha ja kaikkiin pitäisi suorittaa täysi kylvömuokkaus. Ongelmana onkin nyt seuraava. Miten järjestää joustava työskentely, kun isoin trakori on äkeen edessä, pienin on kylvökoneen veturina ja vain keskimmäisessä on etukuormaaja, jolla olisi suoritettava apulannan lastaus, mutta miten jyvien laita. Meillä on tavallisissa tuhtilaisissa Jussi-täyttöruuvi, mutta kärryyn ei ole kuitenkaan apulantakasettia.
Viimekevät olikin semmoista ärsyttävää "roikkimista" edestakaisin, joten miten olisi järkevää tehdä, jotta kaikki työvaiheet joutuisivat ja tulisivat järkevästi tehdyiksi? Näin vasta-alkajana kysynkin foorumilaisten kokeneempia mielipiteitä.
Avatar
sirkussonni
Luokka: >500hv
Viestit: 741
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 16:46
Paikkakunta: Varsinaisesti Suomesta

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja sirkussonni »

Onko pellot hajallaan? Jos ei, nostele lannoitteet suoraan säkistä etukuormaajalla koneeseen, mikäli suursäkissä, siemenetkin, jos suursäkissä ja saat säkistä pohjan suljettua( pienikaulainen purkusukka, isoa ei saa suljettua).
Monena vuonna olen suoraan säkistä pudotellut koneeseen, turhaan mielestäni ne säkit ensin vaunuun laittaa ja sitten sieltä koneeseen vasta, siemenetkin suoraan jos valmiiksi peitattua, jos pitää ruuvissa peitata, sitten kärryn kautta!
Sulla siis ei siihen kärryyn ole aisankannattajaa, okei järjestät siis siten, että saat ne lannoitteet nostettua ilman että kärryä irroitat. Kyllä sen siitä hotsit sitten joteskin, ja ensi vuonna taas eri tavalla.
Avatar
Jussi T.
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 372
Liittynyt: 16 Maalis 2005, 22:58
Paikkakunta: Veteli
Viesti:

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jussi T. »

Itse olen jakanut siemenet ja lannoitteet suursäkeissä eri lohkojen lähistölle ennen kylvöaikaa. Itse kylvön teen etukuormaintraktorilla ja tiputan kylvökoneen perästä täytön ajaksi. Hommaan menee noin 20 sekuntia per irrotus/kiinnitys, pikakytkentäkourat ja neljä hydrauliletkua....Tietysti jos väkeä ja kalustoa löytyy, voi kahden miehenkin hommaa pyörittää. Mut päivän työsaavutus pitää olla jotain muuta kuin 20-25 ha, mikä mulla on sellainen sopiva lypsyn lisäksi.
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Minä värkkäisin täyttövaunuun apulantakasetin. Etukuormainkone voisi olla täyttövaunun edessä ja olisi nopea irroittaa lannoitteiden lastausta varten. Lannoitekasetin päälle voisi vielä rakentaa piikin johon säkin pohjan voisi rikkoa kuormaa tehdessä, tällä tavoin homma sujuuu nopeasti eikä tarvii juosta säkkiä puukottamaan lavalle. Säkkeihin jää kyllä vähän lannoitetta, Mutta ne voi ravistella vaikka ek:n kauhaan ja nostaa kyytin sitten sopivassa välissä.

Tällä systeemillä ei tarvi kanniskella lannoitesäkkejä pellonpäässä kuormaajalla, joten jää tiivistyminenkin vähemmälle.

Jotenkin tuntuu, että monet stressaa liikaa kylvötöiden joutumisen kanssa. Harvalla kuitenkaan kaikki maat kuivuu kuntoon kerralla ja aika monesti 6-10ha riittää vallan mainiosti päivä saavutukseksi.
Avatar
aurajokilaivuri
Luokka: >500hv
Viestit: 1133
Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
Paikkakunta: Aurajokivarsi

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja aurajokilaivuri »

Vastaavalla kalustolla eli isoin äkeen edessä, keskimmäisessä kuormaaja ja pienemmässä kylvökone tehtiin viime vuonna lopulta niin että osa omista siemenistä lajiteltiin, peitattiin ja laitettiin suursäkkeihin Vihervakassa, osa siemenestä lajiteltiin itse ja ajettiin jussi-ruuvilla (peittaus) suursäkkeihin.

Kauimmaisille lohkoille vein lannoitteet hyvissä ajoin etukäteen, ja sitten äestyksen jälkeen etukuormaaja-traktorin peräkärryssä siemensäkit, sitten linja-autolla takaisin hakemaan kylvökonetta.

Aikaisemmin on viety ruuvillinen siemenkärry, mutta turhaa puljaamista ja vähän hidasta ja peittausaine pöllyää, ja tulee yksi turha siirtoajo, säkkien kanssa homma sujuu kätevämmin. Toki voi kuormaaja-traktorinkin kanssa hoitaa sen ruuvikärryn, tulee vain yksi irroitus tai kiinnitys täyttöä kohti, kunhan huomaa että joka toinen kerta voi täyttää ensin siemenen ja joka toinen kerta ensin lannoitteet sen mukaan onko traktori kärryn edessä vai irrallaan, tai jos on riitttävän iso piha niin voi nostella lannoitesäkkejä kuormaajalla vaikka on kärry perässä, siirtää vain kylvökonetta toiseen paikkaan.

Mutta itse on tarkoitus että kylvöaikaan kaikki olisi suursäkeissä valmiina.
Avatar
aksu
Luokka: >500hv
Viestit: 716
Liittynyt: 14 Tammi 2006, 18:35
Paikkakunta: turun seutu

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja aksu »

Meillä samatilanne kun sulla, eli keskimmäisessä ek. Kone tuli viime viikolla joten ei vielä tietoa miten edetään kylvöjen kansssa. Jotain tämmöstä oo kuitenkin ajatellu että Vilja pysyy tänä keväänä vielä kärryssä, eli siitä kauhotaan kylvinkoneeseen tavarat(luukuun ottamatta 1 suursäkillistä vehnää). Apulannat vien hyvissä ajoin pellon päähän, mistä sitten nostetaan ek koneella kylvinkoneeseen. Suurimmassa koneessa siis äes ja pienimmässä kylvinkone. Lisäksi tää ketju vaatii vielä kärryn eteen yhen ja jyrien eteen yhen. Kuskeja on tarvittaessa 4 joten kalusto liikkuu aika rivakasti.

Moninmutkainen ketju, mutta noita aisankannattajia on tarpeeksi tähän hommaan(ja pinta alakin menee vielä tällä ketjulla).

Tulevaisuudessa jussi ruuvi kaseteilla ja ek koneella äestys ja säkkien nosto täyttökärryyn. Yks neliveto sit vielä kylvinkoneen eteen. Sillon homma helpottuis huomattavasti. Toinen vaihtoehto olis et kaikki tavarat suursäkeissä ja muuten samalla tavalla.
Avatar
Agronautti
Luokka: >500hv
Viestit: 516
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 09:39
Paikkakunta: Kymenlaakso & P-Savo
Viesti:

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Agronautti »

Moni näköjään "ulkoiluttaa" apulantasäkkejä :shock:, jos ne säkit kastuu sateessa niin seltä muovin välistähän vesi valuu kylvökoneeseen ja sitten apulanta puuroutuu syöttölaitteeseen :?:
Kai niille peite tulee päälle vaikka sinne pellon kulmalle viedäänkin :?:
rgsleo
Luokka: >500hv
Viestit: 676
Liittynyt: 17 Kesä 2006, 16:57
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja rgsleo »

Aisankannattajan vois ehkä vapauttaa muihin hommiin pyörittämällä täyttöruuvia kylvintraktorin hydrauliikalla? Kärry kai pysyis pystys, jos takana " tassut" reilun leveellä, ilman traktoriakin? Tukijalalla...
Avatar
Jussi T.
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 372
Liittynyt: 16 Maalis 2005, 22:58
Paikkakunta: Veteli
Viesti:

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jussi T. »

Agronautti kirjoitti:Moni näköjään "ulkoiluttaa" apulantasäkkejä :shock:, jos ne säkit kastuu sateessa niin seltä muovin välistähän vesi valuu kylvökoneeseen ja sitten apulanta puuroutuu syöttölaitteeseen :?:
Kai niille peite tulee päälle vaikka sinne pellon kulmalle viedäänkin :?:
Kevytpeite päälle ja lava alle :)

Mulla tuo kylvöala on senverran pieni, ettei tarvi kuihailla monen koneen kanssa. Rahtien kanssakin vain reilu 100 ha, joten menee yhdellä koneella ja yhdellä miehellä :)
Avatar
Tutti
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 387
Liittynyt: 24 Marras 2005, 22:32
Paikkakunta: E-P

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Tutti »

Jukz kirjoitti:Elikkä miten kannattaisi nyt tulevana keväänä työvaiheet järjestellä muiden foorumilaisten mielestä.
Meillä menee yhellä koneella äestykset, kylvöt ja säkkien nostelut. Sekä apulannat, että siemenet suoraan suursäkeistä kylvökoneeseen. Pienet sulkeiset aina kylvökoneen kanssa irti ja kiinni, mutta eipä haittaa.

Täyttövaunukin olis käytössä, mutta eipä ole ainakaan viiteen vuoteen käytetty tippaakaan alkuperäiseen käyttötarkoitukseen. Yllättävän kauan menee aikaa siihenkin, kun latailee ainakin kerran päivässä täyttövaunun. Apulantantaa täyttövaunussa on ollut viimeksi silloin, kun kylvökoneeseen ei koko säkkiä sopinut kerralla. Eli muuta syytä en keksi, miksi ainakaan lannoitetta pitäis kärryyn tiputtaa välillä. Sama juttu siemenen kanssa paitsi sillä varauksella, että siemenen kunnostaa suoraan kärryyn ja säästyy säkkien käytöltä kokonaan. Harvoimpa on tuokaan mahdollista ainakaan täydellisesti. Tulee määrät vastaan.

Jukz kysymykseen vastaan, että mä en ainakaan missään tilanteessa apulantoja laittais kärryyn. Jos siemenet on valmiiksi säkeissä, niin en niitäkään. Kylvökoneen siirtely täyttövaiheessa on juurikin hankala puoli, jos lannoitteet tulee säkistä ja siemenet kärrystä. Ja jos on lohkoja kauempana, niin sitten vaan tavaraa säkeissä sopiville kärryille ja siitä täyttö ek:lla.
Pelto-Jussi
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 317
Liittynyt: 12 Joulu 2007, 20:41
Paikkakunta: Saviseutu

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Pelto-Jussi »

Vastaava systeemi on meilläkin ja sillä on yleensä tehty puolitoistasataa hehtaaria keväässä.

Yleensä siemenet on suursäkeissä, joko itse sinne laitettuna tai pakkaamon laittamina. Joku erä otetaan täyttövaunun ja Jussi-Ruuvin kautta kylvökoneeseen. Peittaus (jos tarvitaan) tapahtuu tässä vaiheessa ja pölisee tietysti ihan riittävästi kun on jauheesta kysymys. Sen kärryn varustaminen kartioperällä voisi olla asiallinen juttu, eikä siihen tarvita kuin pari vanerilevyä ja ruuveja.

Siemen- ja lannoitekuormia tehdään meillä peräkärryihin valmiiksi etukäteen ja toimitetaan täyttöpaikoille, niin ettei kylvöpäivinä paljoa tarvitsisi rakennella enää kuormia. Pyrkimyksenä on järjestää ajot ja siirrot niin, ettei edestakaista sahailua tule kovinkaan paljoa. Jonkun verran viedään tavaraa kylvöpaikalle myös koneen laatikoissa, vastoin valmistajan ohjetta :wink:

Kun homma toimii, järjestys on tämä: ensin pellolle menee muokkaustraktori, muokkailee tarpeen mukaan ja lähtee seuraavaan osoitteeseen. Lannoitteet on yleensä tuotu etukäteen, kylvön yhteydessä täyttöpaikalle tuodaan etukuormaintraktori, joka tuo mukanaan siemenet. Kun lohkon tai lohkojen kylvö lähestyy loppua, viedään kuormastot ja ylimääräiset tavarat pois, kuormain siirtyy seuraavaan osoitteeseen tai tekemään kuormia. Viimeksi jää kylväjä.

Systeemi toimii hyvin kahdella miehellä. Jonkun verran tarvitaan kolmatta henkilöä heittämään traktorin hakijoita autolla siirrettävien traktoreiden luo. Ei ole välttämätön, mutta helpottaa ja jouduttaa, etäisyydet kun ovat pahimmillaan 15 km.

Yksinkin tuolla ketjulla pärjää kun tuo kuormat etukäteen paikalle, pitää työkaluarsenaalia mukana ja järjestää polttoaine- ynnä muun huollon niin ettei tarvitse kesken päivän höntyillä edestakaisin.
Avatar
Jari
Luokka: >500hv
Viestit: 3510
Liittynyt: 05 Touko 2005, 10:05
Paikkakunta: K-Pohjanmaa

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jari »

Mulla täyttövaunu kuormaimella,toimii kohtalaisesti mutta kärry liian pieni ts. päivän eväitä ei saa mukaan mikäli sekä siementä että apulantaa menee reilusti. Vaatii kärryn eteen aisankannattajan mutta sillä sitten täyttyykin kylvökone paikoiltaan. Etukuormaajalla kärryn täyttö,tarpeen vaatiessa joko etukäteen tai kylvön aikana kylvötarpeita lisää.
Kylvötraktori saattaa yöpyä pellollakin mikäli suunnallaan enemmän kylvettävää,voi tuoda seurvaavana päivänä tullessaan täydennystä. Etäisyyttää kauimmaisille omille kylvettäville 17km,rahtia kauempanakin.

Omat siemenet lajitellaan,peitataan ja säkitetään rahtikunnostajalla. Ostosiemenet myös säkeissä. Irtona oli jonkun vuoden mutta tuntui hankalalta lajikkeen vaihtoineen ja se peittausaineen pöly kun samalla peittasi...

Vanhemmille täyttövaunulle hankalaa keksiä käyttöä nykykoneille mikäli kylvettävää enemmän ja kaukana,pari tankkausta ja vaunu tyhjä? Lähes sama kuin kelkkoo kotoa kylvökoneella. Ilman apumiestä aika menee vaunua täytellessä,säkkitavaraa voi liikutella millä vain ja varastoida tilapäisesti vaikka pellon kulmalla.
farmer
Luokka: Hevosaura
Viestit: 15
Liittynyt: 22 Loka 2006, 13:50
Paikkakunta: Pohjois-Pohjanmaa

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja farmer »

Jussi T. kirjoitti:. Itse kylvön teen etukuormaintraktorilla ja tiputan kylvökoneen perästä täytön ajaksi. Hommaan menee noin 20 sekuntia per irrotus/kiinnitys, pikakytkentäkourat ja neljä hydrauliletkua.....
On se tuo Jussi T. kova kaveri... Toivottavasti et ole laskenut uuden navettasi työnmenekkiä samalla tavalla...
Avatar
Jussi T.
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 372
Liittynyt: 16 Maalis 2005, 22:58
Paikkakunta: Veteli
Viesti:

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jussi T. »

farmer kirjoitti:
Jussi T. kirjoitti:. Itse kylvön teen etukuormaintraktorilla ja tiputan kylvökoneen perästä täytön ajaksi. Hommaan menee noin 20 sekuntia per irrotus/kiinnitys, pikakytkentäkourat ja neljä hydrauliletkua.....
On se tuo Jussi T. kova kaveri... Toivottavasti et ole laskenut uuden navettasi työnmenekkiä samalla tavalla...
Juu ei :D

Tuo työkoneen irroitus ja kiinnitys tuntuu olevan sellainen ylivoimainen ajatus kaikenkaikkiaan. Tuntuu ettei homma joudu, kun rustellaan työkoneen irroituksessa eikä kone liiku. Sitten tohinalla mennään konekauppaan, että homma saadaan "tehokkaaksi" :D 20 sekuntia on hyvä kärjistys, mutta joka irroitukseen ja kiinnitykseen saa mennä vaikka 5 minsaa ja vielä ollaan reilusti plussan puolella. Tunnen kaverin, joka irroittaa lietevaunun perästä ja pumppaa kärryn täyteen samalla koneella silloin, kun pumppukone on muissa hommissa.......
Tosiasiassa mututuntumalla ei saa työvaiheista mitään kuvaa, vaan työ pitää kellottaa......mutta en mä silti 20 ha päivässä saa aikaan, kun pitää kaikkea muutakin.

Mitä tulee navetan työmenekin laskentaa, siinä on nojattava toisten saavutuksiin ja pyrittävä samaan. ;)
Avatar
claas58
Luokka: >500hv
Viestit: 575
Liittynyt: 28 Heinä 2006, 22:32
Paikkakunta: Kemiönsaari

Re: Työvaiheiden järjestely.

Lukematon viesti Kirjoittaja claas58 »

Agronautti kirjoitti:Moni näköjään "ulkoiluttaa" apulantasäkkejä :shock:, jos ne säkit kastuu sateessa niin seltä muovin välistähän vesi valuu kylvökoneeseen ja sitten apulanta puuroutuu syöttölaitteeseen :?:
Kai niille peite tulee päälle vaikka sinne pellon kulmalle viedäänkin :?:
Itse vien säkit pellonlaitaan juuri ennen kylvöjä (muutama päivä). Joskus pressu päälle, joskus ei. Säkit täytän kylvökoneeseen Japa nostimella. Homma toimii eikä tarvii kylvöpäivinä siirrellä apulantoja.
Vastaa Viestiin