Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Kaikkea mikä liittyy yleisesti maatalouteen. Uutisista, kehityksestä, tulevasta, maatalouskaupoista, lehdistä ja järjestöistä. ym..

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
IMSL
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 154
Liittynyt: 02 Huhti 2006, 15:16
Paikkakunta: POHOJANMAA

Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja IMSL »

Mitäs tästä arvelette. EU suunnittelee lahjoittavansa ylimääräiseksi jääneitä maatalouden tukirahoja miljardin Afrikkalaisille viljelijöille, että he voisivat ostaa lannoitteita!

Linkki uutiseen
maatreij
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 431
Liittynyt: 25 Tammi 2007, 10:05
Paikkakunta: Kajaani

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja maatreij »

Onhan se vähän parempi keino aktivoida siellä asuvaa väestöä kuin antaa valmista ruokaa tai rahaa.
Sillä vähäisellä kokemuksella mitä maanosasta on, niin pelkän avun antamisella ei ole mitään järkeä. Kansa vaan lisääntyy holtittomasti, kun ruokitaan majaan. Kaivojen kaivuu, maanviljelyksen opettaminen ja vastaava neuvonta ovat eteenpäin, mutta paras apu elintason nostamiseen on jakaa ehkäisyneuvontaa. Esim. Keniassakin vielä 60-luvulla Englannin alamaisuudessa oli n. 8 milj. nuppia, v. 2003 siellä käydessä oli 30 milj. ylitetty ja tarkempaa lukumäärää ei kukaan tiennyt - nyt lienee jo 40 milj. lähempänä?
Tilanne tuntuu olevan samankaltainen joka puolella sielläpäin. Jos jossakin maanviljelys pelaa ja kansalla on ainakin ruokaa, niin sitten tulee joku mugabe, joka sosialisoi toimivat maatilat ja kansa elää nyt jatkuvassa kurjuudessa.
Sepe
Luokka: >500hv
Viestit: 937
Liittynyt: 12 Heinä 2005, 19:02

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja Sepe »

Tekstitv:ssä oli juttua että noi Afrikan tuet kanavoitais yleishyödyllisten yhdistysten kautta. Eli ei ole pelkoa että perille menisi kovinkaan paljoa. :twisted:
Avatar
Auts
Luokka: >500hv
Viestit: 800
Liittynyt: 16 Helmi 2007, 17:47
Paikkakunta: Etelä-Suomi-> Kanta-Häme-> Janakkala

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja Auts »

Poliittista markkinointia.
Avatar
sirkussonni
Luokka: >500hv
Viestit: 741
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 16:46
Paikkakunta: Varsinaisesti Suomesta

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja sirkussonni »

Meillehän on koko EU:n ajan toitotettu, ettei ole rahaa maksaa tukia, ja nyt lahjoitetaan ylimääräisiä afrikkaan. Kuka kusee ja ketä silmään... sitähän se EUROSTOLIITTO on, kähmintää, kusetusta, sulle mulle, ja ulospäin annetaan almuja. Kohta aletaan vietellä Keniaa EU:n jäseneksi, ja siinä sivussa parikymmentä muuta, ja kaikille yhtäläiset oikeudet maataloustukiin, koko sahara vaan vehnälle!
Pelto-Jussi
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 317
Liittynyt: 12 Joulu 2007, 20:41
Paikkakunta: Saviseutu

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja Pelto-Jussi »

Pelottava ajatus paristakin syystä.

Ensinnäkin tuet on sovittu käytettäväksi EU:n sisällä. Ei niitä pitäisi mennä ulos jakamaan kun ne EU:n kansalaisilta veroina kerätty ja ilmoitettu yhteiseksi hyväksi (enemmän tai joskus vähemmän) käytettäväksi. Kyllä niitä köyhiä ja kurjia EU:stakin löytyy.

Toiseksi kokemukset afrikkalaisen demokratian ja byrokratian toimivuudesta antavat hyvin selkeästi ymmärtää, että ennen pitkää tämänkin muotoinen tuki muuttuu monin paikoin diktatuurin omaisuudeksi, korrruptioksi, aseiksi, hirmutöiksi ja katastrofeiksi.

Tuollaisen kehitysavun sijasta tarvittaisiin koulutusta joka alalla. Suorat avustukset sopivat lähinnä "tulipalojen" alkusammutukseen ja yhteiskuntien omien resurssien aktivointiin mahdollisimman kestävällä tavalla.
Avatar
aurajokilaivuri
Luokka: >500hv
Viestit: 1133
Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
Paikkakunta: Aurajokivarsi

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja aurajokilaivuri »

Pelto-Jussi kirjoitti: Toiseksi kokemukset afrikkalaisen demokratian ja byrokratian toimivuudesta antavat hyvin selkeästi ymmärtää, että ennen pitkää tämänkin muotoinen tuki muuttuu monin paikoin diktatuurin omaisuudeksi...
Ellei sitten ne "kansalaisjärjestöt" ehdi apajille ensimmäisenä..
Avatar
Sirppi
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 36
Liittynyt: 24 Syys 2007, 05:37
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja Sirppi »

Suolarahojahan nuo vielä ovat ja suurella todennäköisyydellä vieläpä hupenisivat reilusti ennen oikeaa kohdetta.

Afrikan maiden maatalousongelmat eivät todellakaan - edelleenkään - ratkea pelkällä rahalla.
maanviljelija
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 2
Liittynyt: 26 Heinä 2008, 09:53

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja maanviljelija »

Tuohan lisäksi nostaa tuotantopanosten eli lannoitteiden hintaa kun kysyntä kasvaa. Neekereillä, näin minulle on koulussa opetettu vain pitäisikö sanoa afroafrikkalaisilla(?), on itsellä mittaamattomat luonnonvarat joita eivät osaa hyödyntää vaan keskittyvät sisäiseen nahisteluun. Voivat hoitaa sotansa keihäillä, ei meidän niille aseita tarvitse ostaa. :twisted:
Viimeksi muokannut maanviljelija, 05 Elo 2008, 00:16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
-Jussi-
Luokka: 50 hv., takaveto
Viestit: 52
Liittynyt: 07 Elo 2007, 21:08
Paikkakunta: Siikajoki

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja -Jussi- »

No eikö meita suomalaisia oli ennenkin linssiin viilattu... Jos suomella oisi oljyä nii varmaan senkin suomi lahjoittaisi pois :lol:
rgsleo
Luokka: >500hv
Viestit: 676
Liittynyt: 17 Kesä 2006, 16:57
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: Ylimääräiset maataloustuet Afrikkaan!

Lukematon viesti Kirjoittaja rgsleo »

Inari järven vettä ku pääsis johku Nigeriaa myymää, koko järvellisen... :roll:
Vastaa Viestiin