Pikkuvaltrat?

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

maatreij
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 431
Liittynyt: 25 Tammi 2007, 10:05
Paikkakunta: Kajaani

Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja maatreij »

Onko noissa A-sarjan Valtroissa jotain vintsallaan, kun vaihossa on muutaman vuoden vanhoja, vähän ajettuja ja saattanut olla jo parilla omistajalla?
Mikä se on tämä A82 Finlandia-malli, kun niin halvalla tarjotaan, eppäilyttää?
Avatar
Auts
Luokka: >500hv
Viestit: 800
Liittynyt: 16 Helmi 2007, 17:47
Paikkakunta: Etelä-Suomi-> Kanta-Häme-> Janakkala

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja Auts »

maatreij kirjoitti:Onko noissa A-sarjan Valtroissa jotain vintsallaan, kun vaihossa on muutaman vuoden vanhoja, vähän ajettuja ja saattanut olla jo parilla omistajalla?
Mikä se on tämä A82 Finlandia-malli, kun niin halvalla tarjotaan, eppäilyttää?

Kai sitä yritettään saada taantuman vaikutuksia lievitettyä.
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

Pysyisin ehkä erilläni. Kun nää pikkukoppiset olivat 05:a tai 55:a, niin pelaavat ihan ok. Sitten kun vaihtuivat 100-sarjaan, niin ongelmaa alkoi olla ja samoja vikoja vielä A-sarjassakin.

Otsikkoon liittyen, omassani 455:ssa on raidetangoissa väljää, pitänee vaihtaa. Osaako joku sanoa hatusta kustannusarvion osista ja saako osia muualta, kuin Valtralta? Sitten aikeissa ois laittaa rasvanipat olkatappeihin. Naapurin koneeseen on laitettu, kuusiokoloruuvit pois ja siellä kait joku erikoisempi kierre. Onko kukaan tehnyt tätä ja yleensä kannattaako se? Sigen etuakseli.
Avatar
Mullifarmari
Luokka: >500hv
Viestit: 561
Liittynyt: 14 Loka 2005, 15:58
Paikkakunta: P-P

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja Mullifarmari »

O.J. kirjoitti:Otsikkoon liittyen, omassani 455:ssa on raidetangoissa väljää, pitänee vaihtaa. Osaako joku sanoa hatusta kustannusarvion osista ja saako osia muualta, kuin Valtralta? Sitten aikeissa ois laittaa rasvanipat olkatappeihin. Naapurin koneeseen on laitettu, kuusiokoloruuvit pois ja siellä kait joku erikoisempi kierre. Onko kukaan tehnyt tätä ja yleensä kannattaako se? Sigen etuakseli.
Eiköhän IKH:lta saa raidetangon päitä noihinkin, mut onko se nyt sit kustannuksena sellainen, ettei alkuperäisosaa voi hankkia?

Aikoinaan laittelin omaan 6600 mezzoon rasvanipat olkatappeihin, sigen akseli. Ei kai siinä minun mielestä ollut muuta kuin kuusioruuvi pois ja nippa tilalle. Kannattavuudesta en tiedä, mutta kustannus ja nipan paikoilleen ruuvaamisen vaiva on niin pieni, että laita vaan ne nipat. Ja tuskinpa se rasva siellä haitaksi on.

-Mf-
retku
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 486
Liittynyt: 27 Touko 2008, 19:10

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja retku »

665:ssa oli ne peräongelmat, alennuspyörästön tapin lukitus irtos.

100 sarjassa oli vaihteisto ongelmaa, kieroja aarporauksia,ym perusteellisia mokia.

mutta a sarjasta en oo kuullu mitään pahaa. on jopa mieli alkanut muuttua niiden suhteen. harvoin näkee korjaamolla ja kukaan ei oo moittinu. onko harhaluulo?
Avatar
jk
Luokka: >500hv
Viestit: 805
Liittynyt: 18 Loka 2006, 17:13
Paikkakunta: Lapua

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja jk »

Omia mielipiteitä pikkuvalluista:

+ Vaihteisto kevyt ja selkeäliikkeinen käyttää. Huomattavasti parempi verrattuna esim. omaan hiteciin...
+ Teho- painosuhde

- Huono ergonomia varsinkin poljinten osalta
- Herkkä nostelemaan lämpöjä pienillä kierroksilla ajettaessa
- Jos nostolaite on mekaaninen niin asennonsäätö on käytännössä joko ylös tai alas
- Ahdas hytti
- Etukuormaajakäytössä alimittainen kytkin ainakin mallissa 555 ja kuulopuheiden mukaan on mennyt isommistakin pienillä tunneilla.

Eli kyllä omalta osalta kokemukset jää miinuksen puolelle. Kokemusta on omasta 555 ja ajanut muuten 665 turbolla jonkun sata tuntia ja ehkä sadan paikka 900.
jalle
Luokka: Hevosaura
Viestit: 12
Liittynyt: 23 Kesä 2008, 23:10
Paikkakunta: Virolahti

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja jalle »

Mulla -98 mallin 800, 6000h lähestyy mittarissa ja eipä suurempia vikoja ole ollut. Kytkinremonttia voi kai odotella lähiaikoina, mutta etukuormainkoneessa tuskin mikään ihme. Karjatilan yleiskoneena ollut ja ainakin 100h vuodessa metsäajoa. Raidetangonpää ja laturi ym. pientä vaihdettu. Vaihteisto-ongelmia kai joillakin ollut. Tuo mekaaninen nostolaite ei ainakaan kyntäessä ole kovin tarkka, mutta kyllähän silläkin maa kääntyy. Kokonaisuutena ei ko. koneesta mitään huonoja kokemuksia.
Rattoripiru
Luokka: Hevosaura
Viestit: 13
Liittynyt: 23 Joulu 2008, 20:12

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja Rattoripiru »

Saman suuntaisia kokemuksia.
Pieni ja ketterä
Ahdas kapiini
Tehopaino suhde kohdallaan, joissakin hommissa hieman kevyt
Ja ne polkimet :lol:
Hyvä ostos kokonaisuutta ajatellen!

Valtra on mielestäni hyvä sijoitus (työkalu)

Mutta mielummin hankkisin esim 6300.
Vankka ja varma ajokki (mulla 5000h ajettu, raidetangonpäät, laturi ja hieman ulospäin vuotanut kannentiiviste)
Ei paha ja tulee kohta myyntiin.
gorky
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 23
Liittynyt: 29 Syys 2006, 07:39
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja gorky »

Minulla on -98 600 turbotettu (käytännössä 700) mittarissa 5000 tuntia. Ei isompia vikoja ollu ollenkaan. Nippojen laitto olkatappeihin kannattaa varsinkin ek-käytössä. Kierre on 10x1,5mm eli sama kuin tavan kymppimillin pultissa. Vetistä rasvaa tuli omasta koneesta,kun eka kerran olkatapit rasvasin. Ja raidepäät saa rasvattua kun raottaa suojakumia ja pursottaa vaseliinia sisään. Minä sain kanssa mainoslapun tuosta 82 Finlandiasta mutta taidan aja vielä toiset 5000 tuntia lisää,katsotaan sitten uudestaan. 8)
Valtson
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 9
Liittynyt: 09 Helmi 2008, 09:49

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja Valtson »

retku kirjoitti:665:ssa oli ne peräongelmat, alennuspyörästön tapin lukitus irtos.
Minkäslainen homma tuo oikein on? Tuskin sinällään kovin iso ja kallis vika, mutta hajottaako muuta samalla jos pettää, eli kannattaako ennakkoon korjata? Reilun 5000 tunnin viat aikajärjestyksessä mitä on 665:ssa ollu: hydrauliikan kumiset imuputket kopin alta haprastu (heikko materiaali), kytkinlevy vaihettu, venttiilikopan tiiviste, lämmityslaitteen moottori, hydr. paineputkessa hiusmurtuma, jarruvivun läpivientikumi perässä rikki;öljyvuoto. Sitten pakoputken pultit on joskus katkeillu tärinästä.
Avatar
MB TRAC
Luokka: >500hv
Viestit: 764
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 22:00
Paikkakunta: Anjalankoski

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja MB TRAC »

Kouvolas 700 tuntinen A kuormaimen kera,elukat lähti niin konekin vaihtui enempi mettäversioon.
Muutamia vuosia sitten olisi ollut eniten myytyjä nuo mallit :?:
Avatar
Hervast
Luokka: >500hv
Viestit: 671
Liittynyt: 01 Touko 2005, 15:45

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja Hervast »

Joskus seurasin 100 sarjalaisen perän purkamista kun oli jostain nelivedon akselin suunnalta laakerit antautuneet. Syykin selvisi kun kuunteli lämpimän koneen öljyjen tyhjäämistä, kuin vettä vaan eli yleisöljyä perässä...
Eli ei kannata ainakaan huonompaa öljyä kuin ht-60 käyttää näidenkään perässä vaikka normit sallivatkin.

Ihan kelpo koneita vähempään ajoon nuo pikkukoneetkin, mutta hattua nostan jos joku likemmäs 1000 tuntia noilla vuodessa töitä tekee. On ne senverran karuja laitteita.

555/700 mielestäni paras pikkuvalluista, 3T moottori moneen hommaan sopivimman kokoinen. Muistelen että -55 sarjoissa käytettiin joskus keraamisia kytkinlevyjä jotka eivät salli luistatusta hajoamatta tjsp. Muuten pitäisin valmettien kytkinlevyjä pitkäikäisinä ja kestävinä.
Avatar
jk
Luokka: >500hv
Viestit: 805
Liittynyt: 18 Loka 2006, 17:13
Paikkakunta: Lapua

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja jk »

Hervast kirjoitti:Joskus seurasin 100 sarjalaisen perän purkamista kun oli jostain nelivedon akselin suunnalta laakerit
555/700 mielestäni paras pikkuvalluista, 3T moottori moneen hommaan sopivimman kokoinen. Muistelen että -55 sarjoissa käytettiin joskus keraamisia kytkinlevyjä jotka eivät salli luistatusta hajoamatta tjsp. Muuten pitäisin valmettien kytkinlevyjä pitkäikäisinä ja kestävinä.
Alkuperäisenä oli meillä massalevy joka vaihdettiin keraamiseen kun on kuulemma kestävämpi... Nyt onkin taas massalevy eli vajaa 1000h ja levy... No on kyllä käyttökkin ollut ehkä vähän raskastta kytkimelle :arrow: ahtaissa sisätiloissa pyörittelyä ja tarkkaa trukkipiikkihommaa!
Valtson
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 9
Liittynyt: 09 Helmi 2008, 09:49

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja Valtson »

665:ssa on alunperin keraaminen kytkinlevy. Kytkin hajos meillä jossain 1500 tunnin paikkeilla. Rupes raskaassa vejossa mystisesti luistamaan. Oisko joskus luistatettu ja siitä sitten viottu levy tai onko ollu tekovika alunperin. Muistaakseni laittovat orgaanisen levyn huollossa siihen.
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Re: Pikkuvaltrat?

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

Mulla nyt 455:ssa reilut 5000h ja oletan kytkimen olevan alkuperäisen. Kuormaajaa ei ole. Ulosottoakselilta on kerran uusittu laakerit.
Vastaa Viestiin