Ford TW-30 lisähydrauliikka.

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

JonzQ
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 3
Liittynyt: 08 Touko 2010, 21:19

Ford TW-30 lisähydrauliikka.

Lukematon viesti Kirjoittaja JonzQ »

Terve. Asentelin tuossa etunostolaitteen tuommoseen tw30:iin. Nyt pitäis venttiilipöydälle saada paine, mistähän voisi sen ottaa kun yhdestä kohtaa otin vaan prkl sehän olikin sitten paluulinja kaiketi kun ei riitä paineet.. :evil:

Helpoin tietysti olisi ottaa traktorin takaa naaras pikaliittimiltä, mutta kun ei huvittaisi niitä lähtöjä tuhlata niin ajattelin kysyä josko täällä joku viisas olisi ja osaisi neuvoa mistä kohtaa tw30:stä saa paineen otettua. Siinä pienemmässä hydrauliikka öljyn suodattimen kupeessa on melko iso kuusiokolo pultti, onkohan siinä jokin lähtö?
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Re: Ford TW-30 lisähydrauliikka.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Se pienempi öljynsuodatin taisi olla paluusuodatin, jos plugi on ihan vieressä niin sielläkin voi olla paluuöljyä takana. Venttiililohkoilta voisi ehkä löytyä sopiva paikka ottaa öljyä.

Jos tarvitset korjaamokirjaa Foortiin niin multa löytyisi, kirja on tosin malleihin TW5-35, mutta hydrauliikka taisi olla liki sama vuoteen 1985 ja muitakin yhtäläisyyksiä löytyy. Laita yv:tä, jos kiinnostaa.
JonzQ
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 3
Liittynyt: 08 Touko 2010, 21:19

Re: Ford TW-30 lisähydrauliikka.

Lukematon viesti Kirjoittaja JonzQ »

Juu niin siihen pienemmän suodattimen lähelle menee sellainen paksu putki, se on ilmeisesti nostolaitteiden paluulinja, kun laitoin käyntiin niin luulin että se on paine puoli ku suihkusi öljyä vaan ei näköjään ollutkaan :( Onkohan se isompi suodatin sitten painepuolen suodatin vai mikähän se mahtaa olla? Ku en nyt ihan äkkiseltään muista olikohan se iso kuusiokolo pultti siinä isomman suodattimen kupeessa, saattoi ollakkin.

Kun yleensähhän se paine otetaan siitä putkesta joka menee nostolaitteille vaan tuosta foordista en ole sellaista kyllä valitettavasti löytänyt mistään.
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Re: Ford TW-30 lisähydrauliikka.

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Isompi suodatin on imusuodatin, noissa ei tainnut olla painesuodatinta lainkaan. Jos pystyt seuraamaan painelinjaa pumpulta niin ensimmäisen kuusiokolopulttitulpan alla on ylipaineventtiili, sen jälkeen olevista pitäisi saada paineöljyä ulos.
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: Ford TW-30 lisähydrauliikka.

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

Eikö järkevintä silti olisi käyttää traktorin omia liitäntöjä ja käyttää sähköohjattua vaihtajaa, vai mikä se nyton.

Eli semmoista sähköistä jolla saa tuplattua liitännän. Jos taas otat pumpulta suoraan, niin sitten venttiilipaketin pitää olla sellainen, että kestää koko paineen mennä varsinaiseen järjestelmään eikö . Vai onko se se sarjakytkentänippa sitten.

Olen sitä mieltä, että halvemmallakin voisi päästä jos käyttää omia venttiilejä käyttövipuineen , jokin sähköjohto on helppo tuoda siihen kahvaan vaihto-operaatiota varten.

-SS-
JonzQ
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 3
Liittynyt: 08 Touko 2010, 21:19

Re: Ford TW-30 lisähydrauliikka.

Lukematon viesti Kirjoittaja JonzQ »

Juu niin tänään laitoin traktorin takaa ne letkut ja minulla on sähkölohkot eli yhteensä paikkoja on x4, eli kahdet sähkölohkot. Ajattelin vaan että olisi ollut parempi laittaa jostain muualta se paine niin ei olisi tarvinnut yhtä lähtöä käyttää, mutta meneehän se noinkin. Onneks tuossa on virtauksen säätimet niin saa silläkin nopeuksia säädeltyä..
Vastaa Viestiin