Torjunta-aineiden hankinta

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

Torjunta-aineet

Äänestys päättyi 31 Tammi 2006, 21:37

Agri-Market
5
45%
Kemira
0
Ei ääniä
K-Maatalous
3
27%
Yrma
3
27%
 
Ääniä yhteensä: 11

Avatar
Chevy Chase
Luokka: Hevosaura
Viestit: 16
Liittynyt: 21 Tammi 2006, 19:01
Paikkakunta: E-P

Torjunta-aineiden hankinta

Lukematon viesti Kirjoittaja Chevy Chase »

Ennakkoehto loppusuoralla. Mistä edullisimmat hinnat löytyivät? Markkinaosuudet kiinnostavat. Päätös tekemättä. :roll:
Avatar
turkki
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 384
Liittynyt: 13 Heinä 2005, 12:27
Paikkakunta: Pohjanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja turkki »

Torjunta-ainekauppojen kilpailutus ja vertailu nykyään huomattavasti vaikeampaa kuin takavuosina, jokaisella kauppaketjulla on omat ykkösaineensa.

Ehkä tämä on niiden tarkoituskin että tavara ei olisi niin vertailukelpoista? Esim. lannoitteiden ostossa kaupan katteet ilmeisesti aika pieniä sillä jokainen ketju myy täysin samaa tuotetta, samoilta valmistajilta samoille ostajille.
Avatar
Kari
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 428
Liittynyt: 12 Huhti 2005, 20:30
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Kari »

turkki kirjoitti:Torjunta-ainekauppojen kilpailutus ja vertailu nykyään huomattavasti vaikeampaa kuin takavuosina, jokaisella kauppaketjulla on omat ykkösaineensa.
Tuossa on kyllä vinha perä. Hinnoittelu pyritään näyttämään edulliselta firmojen "omilla" MCPA/Trio/Glyfosaatti-tuotteilla, joilla todellinen kilpailu käydään.
Muut kalliimmat tuotteet ovatkin sitten vaikeampia vertailla, kun samoja tuotteita ei eri ketjuissa ole saatavilla. Erityisesti tauti-, korrensääde ja erikoisaineet ovat ketjukohtaisesti jakelussa ja eri ketjuilla on eri aineet.
Näyttää vahvasti, että Agri-ketju on saanut edustukseensa "parhaat" aineet monissa aineryhmissä. Tämäkin vaikeuttaa kilpailutusta, koska mahdollisesti pitäisi "poimia rusinat pullasta" ja koko potti jakautuisi monelle liikkeelle ja volyymialennukset jäisivät lopulta pienemmiksi.

Aineita kilpailuttaessa kannattaa ottaa huomioon myös muut tekijät kuin suora hinta. Toimitusaikataulu, varastointi, maksupäivä ja erinäiset muut "optiot". Pieni riski on aina, jos maksaa aineet ennen aineiden toimitusta. Tällä hetkellä kauppaketjut ovat kyllä pääosin hyvässä vedossa, mutta kuitenkin tämäkin riski pitäisi ottaa huomioon hinnoittelussa.
Joomies
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 134
Liittynyt: 18 Tammi 2005, 13:34
Paikkakunta: Lappajärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja Joomies »

[

Yllä olevien ehdokkaitten lisäksi kasvinsuojeluaineita myy perunapuolella myös jalostava teollisuus.

Kilpailutus/tarjouspyynnöt joutuu melkein muotoilemaan muotoon: "ha-kustannus keskimääräisellä käyttömäärällä" ja rajaamaan aine tyyppi erikseen esim. gramma-aine rikkojen torjuntaan nurmen suojaviljasta, joka korjataan kokoviljasäilörehuksi. Tulee vähän myyjällekin hommia. 8)

Karin mainitsema maksuaika ainakin perunatehtaan aineissa on suoraan perunatilistä syksyllä. Tosin ei tunnu hyvältä syödä tiliä etukäteen, mieluummin käyttää jo maksettuja aineita.
mjaakko
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 6
Liittynyt: 01 Tammi 2006, 23:51
Paikkakunta: Ilmajoki
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja mjaakko »

Tuntuu siltä, että maahantuojat kyykyttävät meitä kovilla hinnoila. Esim. Virosta on kuulemma salakuljetettu halpoja kasvinsuojeluaine-eriä. Miksi aineiden tuonti ei ole vapaata; olemmehan EU:ssa!
Avatar
Chevy Chase
Luokka: Hevosaura
Viestit: 16
Liittynyt: 21 Tammi 2006, 19:01
Paikkakunta: E-P

Lukematon viesti Kirjoittaja Chevy Chase »

No joo, tilaus tuli jätettyä. Hinnoissa pientä elämistä viimevuoteen; toiset oli laskeneet toiset nousseet. Vertailu on kyllä hankalaa, mutta käytäntönä vertailla määräalaa kohti tarvittavia aineita ja laskea koko paketti yhteen kunkin tajoamilla aineilla. Tässä tapauksessa ns. yksinmyyntiaineet olivat ainoastaan haitaksi tarjoukselle.

Valmistajilla oli ainakin joitakin vuosia sitten, EU:aikana, käytössä maakohtaiset hinnat, jotka riippuivat käsittääkseni maatalouden kannattavuudesta kussakin maassa; kansalliset tuet, hukkakauramyrkkyjen valtionosuudet ym.
Muistaakseni finnewos, jolla oli emo ,sisar tai tytäryhtiö Ruotsissa, ei voinut tästä syystä tuoda Ruotsissa halvempia aineita Suomeen.
aurauskeppi

Lukematon viesti Kirjoittaja aurauskeppi »

Agrimarket voitti toisen kerran peräkkäin noin parilla satasella. Sitä ennen oli YRMA kova sana. Tilaan aineita kolmen tilan tarpeisiin noin 250 ha:lle ja lisäksi rounduppia aina reilun varaston koska sitä hommaa aina kysytään. Lasken kunkin ketjun aineilla paketin ja sitten vertaan pakettien hintaa.

Kari: Aineita kilpailuttaessa kannattaa ottaa huomioon myös muut tekijät kuin suora hinta. Toimitusaikataulu, varastointi, maksupäivä ja erinäiset muut "optiot". ..

Agrimarket saa plussaa tässäkin: nouto huhtikuun puolivälissä, laskutus sen jälkeen ilman lisäkuluja. Viime vuonna laskun eräpäivä oli vähän ennen juhannusta. Kemira lyö vielä paremmaksi halvalla kotiintoimituksella mutta kun aineiden hinnat on kalliita niin ei auta sano nauta.
Twin
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 139
Liittynyt: 08 Touko 2005, 08:10

YRMA

Lukematon viesti Kirjoittaja Twin »

Ite jätin eilen tilauksen YRMAlle. Tilausta tehdessä selvisi, että aineet pitää maksaa helmikuun lopulla ja toimitus on Huhtikuussa! Mietin, että pitäsiköhän perua tilaus.
Mielestäni 50 euron takia ei ole järkevää ottaa 800 euron riskiä.
Tietääkseni YRMAN talous ei ole parhaasta päästä.
Mites muut oletteko maksaneet YRMAlle etukäteen?
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Vuosikaudet olen maksellut Yrmalle ennakkoon ja ainakin tähän saakka on homma toiminut.
Joomies
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 134
Liittynyt: 18 Tammi 2005, 13:34
Paikkakunta: Lappajärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja Joomies »

Ennakkoon tuli maksettua agrimarketillekin. Silti rahalle noin 5 prosentin vuosikorko verrattuna perunatehtaan hintaan ja eräpäivään.
Avatar
Rubinjo
Luokka: >500hv
Viestit: 2591
Liittynyt: 17 Tammi 2005, 22:28
Paikkakunta: Halikko www.toivontila.fi
Viesti:

Re: YRMA

Lukematon viesti Kirjoittaja Rubinjo »

Twin kirjoitti:Ite jätin eilen tilauksen YRMAlle. Tilausta tehdessä selvisi, että aineet pitää maksaa helmikuun lopulla ja toimitus on Huhtikuussa! Mietin, että pitäsiköhän perua tilaus.
Mielestäni 50 euron takia ei ole järkevää ottaa 800 euron riskiä.
Tietääkseni YRMAN talous ei ole parhaasta päästä.
Mites muut oletteko maksaneet YRMAlle etukäteen?
En oo kuullukkaan et jossain ketjussa pitäs ennakko-ostot myös maksaa etukäteen! Ainahan maksu suoritetaan pari viikkoo toimituksen jälkeen, ellei toisin sovita. Agrissa maksuaikaa saa täällä tarpeen mukaan tai hyvin pienellä korolla, K-kauppa on tän suhteen vähän kankeempi. Yrmasta en oikeen osaa sanoo.
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Tuota en olekaan tullut ajatelleeksi. Itse olen joskus ajautunut tilanteeseen, että maksan ks. aineet edellisen vuoden puolella ja kamathan tulee aina vasta huhtikuulla. Ilmeiseti sitten Y ottaa ennakkomaksun muissakin tapauksissa.
Vastaa Viestiin