lisätyppi vehnälle

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

kylmis kirjoitti:Salpietarin levitys taitaa mennä aivan tuuliajolle. Juhannuksena levitetty. Sadetta tullut sen jälkeen muutama hassu tippa. Koko kylä on ihmeellisessä pussissa, koska sadealueet kiertää paikan järjestäen. Hiukan kyrsii, kun muualla vettä riittää ja täällä ei. Kyllä tää maanviljelys on taas sellaista hommaa, että sateiden varaan ei kannata laskea mitään.
Jos värisävy ei ole vielä tummennut, pitää vielä vaan odottaa. Semmoiset 40 mm tarvitaan, jotta menee tuohon tuhkaan edes 5 cm syvälle. Kaivettiin viemäriä auki 20 mm kuuro oli kastanut 3-5 cm nurmea, syvemmällä aivan kuivaa jauhoa. Varsinkin syysvehnällä ne ravinnejuuret ovat jo jopa metrin syvyydessä.

Itse näen tämmöisenä kuivana vuonna lehtilannoituksen paremmin tehoavana toimenpiteenä.

Kyllä kuivia alueita on enemmänkin täällä Etelä-Suomessa, jo kolmatta vuotta. Eivät kaikki satu olemaan "satopotenttiaaleistaan" kertomassa, harmitukseltaan.

Kunhan Bayer Cropscience onnistuu saamaan valmiiksi sen kuivuusruiskutteensa, alkaahan täältä saviltakin kohta satoa puskemaan.

Mutta toistaiseksi, parempi, ettei enää edes toivottaisi sadetta. Kiusaa tekee enempi kuin hyötyä, tässä vaiheessa. Puinteja kohti.

-SS-
Avatar
Joozeppi
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 269
Liittynyt: 19 Huhti 2007, 18:48
Paikkakunta: Loimaa

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja Joozeppi »

mulla oli tota starteria kokeilussa pikkasen.

http://www.sgnieminen.fi/files/sgniemin ... iedote.pdf

saattas kuivana vuonna auttaa. tänä vuonna en oikein osaa sanoo ku vettä on tullu.
Avatar
Make
Luokka: >500hv
Viestit: 951
Liittynyt: 12 Touko 2005, 21:24

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja Make »

Mä laitoin tuota Starteria juurikkaalle.
Avatar
Kari
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 428
Liittynyt: 12 Huhti 2005, 20:30
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja Kari »

Joozeppi kirjoitti:mulla oli tota starteria kokeilussa pikkasen.

http://www.sgnieminen.fi/files/sgniemin ... iedote.pdf

saattas kuivana vuonna auttaa. tänä vuonna en oikein osaa sanoo ku vettä on tullu.
Taitaa Ranskiksen myyjät olla kesälomalla, kun kysyin juhannuksen paikkeilla lisätietoja heidän tuotteistaan tulevalle kaudelle ja vieläkään ei ole vastausta kuulunut. No ehtiipä sitä taas vuoden päästä - juna tältä kertaa jo lähti asemalta ...
kylmis
Luokka: >500hv
Viestit: 526
Liittynyt: 08 Syys 2005, 09:01

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja kylmis »

Tällä viikolla tullut yhteensä 30 milliä vettä. Luulisi, että tuo auttoi aika paljon. Kovasti on tähkä vaalennut tällä viikolla. Ja pitääkin näkyä jotain muutosta, koska lämpösummaa on kertynyt melkoisesti.
Avatar
Aapeli
Luokka: 50 hv., takaveto
Viestit: 54
Liittynyt: 22 Heinä 2008, 20:03
Paikkakunta: Toholampi

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja Aapeli »

Alun perin oli meininki ajaa A-typpiä vehnälle mutta jäi tekemätä ko ruisku leveni niin viskalla ei taho ylettyä samoilta urilta ja oli kiireitä toisaalla ja saihan tuo kyllä evästä että pitäs ehkä riittää (taulukkoarvojen(liete) mukaan 185kg typpiä :oops: ) Pitäs otta kuvia kun sais aikaseks. On muuten tuo vehnä aika harvinainen näky täälä alueella, tietääkseni pitäjän kahdesta vehnälohkosta se toinen :shock:
Avatar
Köysti
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 355
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 14:10
Paikkakunta: Lapua

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja Köysti »

Pitihän sitä nyt vielä vähä lisää ajaa typpeä viskalla kun kerran sateitakin on tulossa. Nyt on sitte kaikilla s-vehnillä sekä pelkkää apulantaa saaneilla k-vehnillä vähä lisätyppeä tähkälle. On kyllä lannoitteenlevittimet kehittyneet rajusti kun vertaa nykyistä tronic-paketilla ja limiterillä varustettua Amazonea vanhaan Elhoon. Elho on viska ja Amazone tarkkuuslevitin!
Avatar
SS
Luokka: >500hv
Viestit: 1617
Liittynyt: 25 Huhti 2005, 21:26
Paikkakunta: Lohja

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja SS »

185 kiloa typpeä pitäisi riittää useimmille myöhäisenkin tyypin vehnille valkuaisen nousuun yli 12:n. 200 kiloa typpeä rikin kanssa keväällä varmistaa tuon, ilman laihossa ajeluakin.

-SS-
Avatar
ATH
Luokka: >500hv
Viestit: 883
Liittynyt: 12 Tammi 2005, 22:54
Paikkakunta: Merikruunu

Re: lisätyppi vehnälle

Lukematon viesti Kirjoittaja ATH »

Zebrat laossa, vaikka vähensin 30 kg/ha siementäkin tänä vuonna. Ensimmäinen vuosi 1995 jälkeen, kun on saatu tänne saaristoon tarpeeksi vettä. Taitaa enteillä unionin kaatumista?

Lisätypet siis jää ajamatta tähkälle. Hirveetä pöheikköä on. Hukkakauramopokin jää multavimmissa paikoissa sutimaan paikoilleen kun korret vastaa.
Vastaa Viestiin