Eilen hain näytteet kasvihuoneeseen, lapiolla otin mitä irti sai, on maa vielä jäässä ettei kovin vahvaa kakkua saanut... Metsän keskellä olevat saa olla, kyllä ne sieltä lähtee, sen tietää jo nyt, lumi suojasi hyvin näiltä kevään hyytäviltä keleiltä. Syksyllä oraat oli komeat, ehti sopivan kokoiseksi eli kolme, neljälehtiseksi eikä vedestä ollut ongelmia. Keväällä ts. nyt vesi hukuttaa lammikoihin, kun maa jäässä eikä vesi pääse salaojiin, ja pellon laitaan liian pitkä matka.Köysti kirjoitti:Tilannetta voi arvioida ottamalla pellolta näytteitä ja idättämällä niitä. Mä hain kans pari päivää sitten rumannäköiseltä syysvehnäpellolta muutaman kasvin sisälle ja kyllä ne näyttäis uutta kasvua pukkaavan. Maa on täällä niin kylmä ettei siellä vielä mitään tapahdu. Ei siis mikään ihme ettei vihreää ala näkyä.
syysviljojen kylvöt
Valvoja: Farmari-ryhmä
Re: syysviljojen kylvöt
Re: syysviljojen kylvöt
Tänään näin syysvehnämaita, jotka olivat kaikki alkaneet jo vihertää. Ei ne kyllä paljoa tartte lämpöä syksylläkään kasvaakseen; on se niin ihmekasvi. En sitte tiedä, olivatko kaikki Urhoa, joka kehittyy muutenkin paljon nopeammin alkuun vrt. Magnifik. Eiköhän se tästä taas kevätkin tule ja syysviljamiehet voivat todeta että kannatti vaivoitella sateiden välissä.
Re: syysviljojen kylvöt
Joo ihmeesti vihertää magnikin vaikka tällä hetkelläkin -0,5 ja lunta sataa ja päivälläkin sellasta +6
Re: syysviljojen kylvöt
"Vain" plus kuus... Ois edes plussallaerrav kirjoitti:Joo ihmeesti vihertää magnikin vaikka tällä hetkelläkin -0,5 ja lunta sataa ja päivälläkin sellasta +6
Lunta tuli eilisen ja yön aikana vähintään 10 senttiä, pakkasta pikkaisen. JOS syysvehnät herää henkiin tuolta veden seasta, mitä pelloilla makaa jatkuvien sateiden/roudan seurauksena, on edes jotain pyydystämässä kevään äkillistä lämpenemistä. Sillä siltä vaikuttaa, kylmää lupaa vielä pitkäksi aikaa.
Re: syysviljojen kylvöt
Magnifik tämä tod näk. Skagen savimaalla, kylvetty syyskuun toisella viikolla Skagen samaan lohkoon kylvetty pari viikkoaerrav kirjoitti:Joo ihmeesti vihertää magnikin vaikka tällä hetkelläkin -0,5 ja lunta sataa ja päivälläkin sellasta +6
myöhemmin kuin edellinen kuva, sateiden alle. Kaikki kuvat otettu viime sunnuntaina
-SS-