Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
Koneena 80-luvun lopun satasarjalainen Tume, laahavantailla. Keskussäätö (koneen edestä) ei takaa tarpeeksi kovia vannaspainoja. Eli täytyisi tiukentaa vannaspainoja vetämällä ketjunlenkki - pari, vantaita kireemmälle.
Ongelma on siis se, että miten tai oikeastaan MILLÄ ne ketjunlenkit vedetään? Ei ainakaan omat voimat piisaa edes yhden lenkin matkan kiskomiseen, vaikka keskussäätö koneen etupuolelta olis säädettynä pienimmälle.
Ollut sellainen alunperin kai puimurin putsaamiseen tehty koukku. Jotain 5 mm rautalangasta on toisesta päästä tuuma väännetty kohtisuoraan ja toiseen päähän väännetty lenkki kädensijaksi. Mittaa vajaa puoli metriä. Jostain muoviämpäristä riistetty rautalankakahvakin voisi kelvata.
Eikö voisi ajatella painotusta varsien päälle jokin 10-20 cm U-palkin pätkä ja nippusiteillä kiinni, muutama kilo per vannas auttaisi kovasti.
Sitten kulutuspalojen uusiminen / teroittaminen, nimenomaan pyöränjäljissä sitä painoa tarvitaan enempi, keskelle ei lisäpainotusta tarvitsisi ninkään.
Missä ihmeen olosuhteissa tulee Tumen oivallisesti toimivalla laahavantaalla näin kovan painotuksen tarve? Vai onko kyseessä jonkunlainen kiekkokone jolla koitetaan melkein suorakylvöä? Täällä saviseuduilla kun tuo Tumen perusmallinen laahavannas pelaa kuin unelma aika pienilläkin vannaspainoilla.
Samaa ihmettelin, ja laahavannas ei määräänsä syvempään mene vaikka kuinka painoja lisäisi. Voisiko ongelma olla jossain muualla, vaikkapa liian kovat rengaspaineet kylvötraktorissa?
Vauhtia pienemmäksi ja keraamiset vantaankärjet (pysyvät terävinä "ikuisuuden") paikalleen jos ei pysy vannas kovan ja muokatun maan saumassa. On noissa hinattavissa HKL:issä joissain tuplajousetkin.
Kysympä tässä samalla, kun vantaan varsia on tonnisarjaan kahta mallia, tukevoitettu ja perus, niin kannattaako ostaa kerralla n. 6 € kalliimpi tukevampi malli, vai säästää ja ostaa se perusmalli edelleen. Siis rikon yhteydessä. Ajoin peruuttamalla kiveen 3 vannasta jotka tosin oikaisin prässissä, mutta siis tulevaisuuden varalta, jos ostan vaikka 5 vantaan sarjan varastoon...
Täytyy ihan hämmästellä, miten hyvin tuo 2,5 tonninen tume pelaa mm. vain lautasmuokkarin jäleltä vaikka sitä epäilin itse.
Molemmat kyllä vääntyy kun peruuttaa kiveen tai penkkaan, mutta perusmallin oikominen ehkä helpompaa..tukevampi ehkä kestää paremmin kulmien ajamista kone maassa, siis hinattavalla koneella.
nuffieldmaster kirjoitti:Kysympä tässä samalla, kun vantaan varsia on tonnisarjaan kahta mallia, tukevoitettu ja perus, niin kannattaako ostaa kerralla n. 6 € kalliimpi tukevampi malli, vai säästää ja ostaa se perusmalli edelleen. Siis rikon yhteydessä. Ajoin peruuttamalla kiveen 3 vannasta jotka tosin oikaisin prässissä, mutta siis tulevaisuuden varalta, jos ostan vaikka 5 vantaan sarjan varastoon...
Täytyy ihan hämmästellä, miten hyvin tuo 2,5 tonninen tume pelaa mm. vain lautasmuokkarin jäleltä vaikka sitä epäilin itse.
Hain omaan koneeseen Turengista.Hieman vajaa 50 /kpl.Mahtaako olla Keskolla sama hinta ?Jos aiot enempi särkeä,niin vanhan paskan ostaminen varaosiksi on varteenotettava vaihtoehto.Minusta nostolaitekoneissa on sama osa ja noitahan saa muutamalla satasella ja jää osia ylikin.
Muistelen,että kolmas vaihtoehto on ostaa perusmalliin jäykistyssarja.
Juu ei taida tumen laahavannaskone soveltua oikein suorakylvökoneeksi..
Kyllähän niitä lenkkejä saa ihan käsillä vetämällä kireemmälle.
Tahtoo vaan käydä äkisti niin että kun reunoilla menee oikeaan syvyyteen niin keskellä menee jo liian syvään ännän eteen sellaista pakkeria suunniteltu mutta taitaa jäädä jos siirrytään kiekkokoneeseen..
Ei tuolla vehkeellä oikein muokattuun voi ajatella ajavansa kyllä se äestys on ainut keino jos kylvää kunnolla meinaa. On talossa multivan lautamuokkarikin ja kokeiltu on kerran.
TimppamaN kirjoitti:Juu ei taida tumen laahavannaskone soveltua oikein suorakylvökoneeksi..
Kyllähän niitä lenkkejä saa ihan käsillä vetämällä kireemmälle.
Tahtoo vaan käydä äkisti niin että kun reunoilla menee oikeaan syvyyteen niin keskellä menee jo liian syvään ännän eteen sellaista pakkeria suunniteltu mutta taitaa jäädä jos siirrytään kiekkokoneeseen..
Ei tuolla vehkeellä oikein muokattuun voi ajatella ajavansa kyllä se äestys on ainut keino jos kylvää kunnolla meinaa. On talossa multivan lautamuokkarikin ja kokeiltu on kerran.
Äes tai jyrsin. Itse kylvin puolet syksyllä kultivoituun ja tasurilla kahteen kertaan "muokattuun" jyrsinkylvönä ja kylän parhaat oraat siinä. Ja kyseessä siis 250
[quote="sepi Hain omaan koneeseen Turengista.Hieman vajaa 50 /kpl.Mahtaako olla Keskolla sama hinta ?Jos aiot enempi särkeä,niin vanhan paskan ostaminen varaosiksi on varteenotettava vaihtoehto.Minusta nostolaitekoneissa on sama osa ja noitahan saa muutamalla satasella ja jää osia ylikin.
Muistelen,että kolmas vaihtoehto on ostaa perusmalliin jäykistyssarja.[/quote]
No Keskon kuvastosta katsoin,60 taisi olla/kpl ja tehtaanmyymälässä 48,jotain/kpl.Notta kannattaa siellä suunnalla liikkuessa piipahtaa osia hakemassa ,jos hintasuhde on tuommoinen.Eli keskon veroton hinta on aika samoissa tehtaan verollisen kanssa.