Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
Hei! Teen maantiedon päättötyötäni ja tarvitsisin muutamia käytännön kokemusta omaavien neuvoja. Jos joku ystävällinen suostuisi kertomaan minulle muutamista perus asioista:
Sanotaan että omistaa 5 hevosta, 5 sikaa, 5 kanaa ja 5 lehmää. Mille niistä tarvitaan isoin "laidun"? Entä loput?
Tarvitaanko esimerkiksi maitotilalla muita merkittäviä rakennuksia kuin itse navetta? Entä muut yllä mainitut eläimet?
Kiitos jo etukäteen kaupunkilais tytön pelastamisesta !
Kyllä maitotilalla tarvitaan muitakin rakennuksia kuin navetta, Esim. lantavarastot, säilörehuvarastot, konesuoja, heinälatoja, kuivikevarasto. Tässä muutama esimerkki joita yleisesti kyllä tarvitaan, poikkeuksia tietysti on joka tilalla, jos esimerkiksi säilörehut ovat paaleissa, ei välttämättä tilalla ole mitään varastoa kyseiselle tuotteelle.