Ansiotuloveron alennus tai ruuan alvin alentaminen

Keskustelua maataloustuki- / veroasioista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Ansiotuloveron alennus tai ruuan alvin alentaminen

Ansiotuloveron alennus
20
56%
Ruuan alvin alennus
16
44%
 
Ääniä yhteensä: 36

Avatar
Wilpo
Luokka: >500hv
Viestit: 1670
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
Viesti:

Ansiotuloveron alennus tai ruuan alvin alentaminen

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpo »

Nyt on ollut monessa mediassa kyselyitä ruuan alvin alentamisesta tai vaihtoehtoisesti ansiotuloverojen alentamisesta. Katsotaan äänestyksellä kumpaa maatalousväki kannattaa enemmän. Elikkä jos jompikumpi olisi valittava, kumpi se olisi.
Avatar
Cartel
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 237
Liittynyt: 22 Helmi 2006, 11:26
Paikkakunta: Pohjoinen Pirkanmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja Cartel »

Taisivat arvioida, että jos ruoan alvia laskettas, hyöty tavalliselle pulliaiselle olis n. 60€, eli pari kauppareissua. Eli ei juuri mitään. Ja jotenki tuntuu että kauppa tai jokin muu nostaa hintaa huomaamattomasti ja hiljaa ja kohta kuluttajalta hyöty onkin hävinnyt.

Ansiotuloverojen alentaminen kuullostaa paremmalta, joskin ei ole mitään hajua miten siitä olisi hyötyä...? :?

Mutta nämä on vaan tällaisen tietämättömän ensimmäiset ajatukset.
Avatar
Mullifarmari
Luokka: >500hv
Viestit: 561
Liittynyt: 14 Loka 2005, 15:58
Paikkakunta: P-P

Lukematon viesti Kirjoittaja Mullifarmari »

Pelkään että ruoan alv:n alentaminen vaikuttaisi vain hetken ja kauppa hilaisi sitten pikkuhiljaa alennuksen omiin katteisiinsa, kuten Jakezu tuossa jo totesikin. Toisaalta joskus spekuloivat radiossa , että alv alennus täytyisi kattaa muuta verotusta nostamalla...

Mieluummin kuitenkin alennus ansiotuloverotukseen.

-Mf-
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id68610.html
Hallitus on päässyt sopuun siitä, että ruoan arvonlisäveron alennus toteutetaan lokakuun alusta 2009. Ruoan alv laskee 12 prosenttiin.
Keskellä verovuotta :shock:
Avatar
ATH
Luokka: >500hv
Viestit: 883
Liittynyt: 12 Tammi 2005, 22:54
Paikkakunta: Merikruunu

Lukematon viesti Kirjoittaja ATH »

Miten vain mahtaa edetä EUn virittelemä arvonlisäveron vähennysoikeuden poisto yrityksiltä.

Voi olla, että on kuin lirittelisi housuun. Hetken lämmittää vähennysten/palautusten suhteessa lisäännyttyä, mutta sitten tuleekin vilu puseroon, kun vähennysoikeus poistuu.
Avatar
Make
Luokka: >500hv
Viestit: 951
Liittynyt: 12 Touko 2005, 21:24

Lukematon viesti Kirjoittaja Make »

Liian myöhään tulee tuo alvin alennus. Tässä uhkaa inflaatio lähteä tosissaan rullaamaan. Tuo alvin lasku hillitsisi osaltaan inflaatiota.
Raaka-aineet mukaanlukien maataloustuotteet on huimassa nousussa ja palkkoihin haetaan 10% korotuksia. Hukkuu tuotteiden hinnannousu äkkiä kustannuksiin meilläkin. Velalliselle inflaatio on ihan hyvä asia.
dbrown
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 196
Liittynyt: 16 Tammi 2007, 20:14
Paikkakunta: Uusimaa

Lukematon viesti Kirjoittaja dbrown »

Make kirjoitti:Velalliselle inflaatio on ihan hyvä asia.
70-luvulla inflaatio söi mukavasti velkoja, kun samalla tulot nousi vuosittain. Nyt taitaa olla toisin. Vaikka kustannukset nousee, niin taitaa olla vaikeuksia saada lisätuloja maatalouteen - paitsi satunnaisesti tänä vuonna , jos myyntituotteiden hinnat nousevat.
Viikonloppu viljelijä
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 22
Liittynyt: 04 Marras 2007, 18:30
Paikkakunta: Uusimaa

Lukematon viesti Kirjoittaja Viikonloppu viljelijä »

Itse olen ansiotuloveron kevennyksen kannalla. Oletteko ajatelleet mitä ALV veroalennus tekee maatalouden rahavirroille.

Esimerkiksi lannnoitteet on 22% verokannassa. Tähän %:iin ei ole tulossa muutoksia. Nyt ostetaan esim. 1000 €:lla (veroton hinta) siitä maksetaan kauppaan (1220 € verollinen hinta). Nyt kun myydään viljaa esim. 1000€ (veroton hinta) Siitä saadaan 1170 € ( verollinen). Nyt jos ruuan ALV tippuu 8%:iin. Tällöin tästä viljaerästä saadaan 1080 €.

Tämä ALV:n osuus on valtion rahaa, jolla ei sinänsä ole merkitystä maanviljeliöiden tuloon. Mutta se on vuodessa iso summa rahaa, joka on poissa käyttövaroista.
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

Viikonloppu viljelijä kirjoitti:...Nyt kun myydään viljaa esim. 1000€ (veroton hinta) Siitä saadaan 1170 € ( verollinen). Nyt jos ruuan ALV tippuu 8%:iin. Tällöin tästä viljaerästä saadaan 1080 €.
No ei se tipu kuin 12%:iin, quote vähän ylempänä.
Vastaa Viestiin