Longlife vs alkuperäinen osa

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

teräsmies24E
Luokka: >500hv
Viestit: 551
Liittynyt: 07 Loka 2005, 21:56
Paikkakunta: Auranmaa

Longlife vs alkuperäinen osa

Lukematon viesti Kirjoittaja teräsmies24E »

Onko laadussa eroja kun hinnoissa on hiukan eroa.
BOORIS
Luokka: 75 hv., takaveto
Viestit: 76
Liittynyt: 12 Syys 2006, 23:10
Paikkakunta: Oulu

Lukematon viesti Kirjoittaja BOORIS »

mahtaa olla samaa tavaraa ku ns. merkkiosatki.puuttuu vaan se traktorin merkki mikä maksaa :D .
JyväJussi
Luokka: Hevosaura
Viestit: 16
Liittynyt: 16 Syys 2005, 13:34
Paikkakunta: Hausjärvi

Lukematon viesti Kirjoittaja JyväJussi »

Kyllä kannattaa olla varovainen. Itsellä on huonoja kokemuksia esim 705 valmetin varaosista (IKH, longlife). Pari esimerkkiä:

1. Hydraulipumpun laippa oli tarvikeossassa kierrätyosaa (murtunut ja korjattu hitsaamalla) Paikalleen lalitettaessa työnsi vaarnapultin reijästä öljyt pihalle (kasausvirhe, tiiviste poikki). Uudessa pumpussa paine hakkaavampi kuin valmetin alkuperäisessä). Teetti ikäävää sähläämistä toukoaikaan.

2. Jarrujen korjaussarjassa tiivisteet tosi huonaolaatuista kumia. jne..
velimatti
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 43
Liittynyt: 11 Maalis 2007, 18:09

Lukematon viesti Kirjoittaja velimatti »

Itse "säästin" joskus kytkinremontissa korjaamalla tarvikeosilla. Muuttui kytkin melko epämukavaksi Valmetissa. Ainakaan tuommoisiin remontteihin en tarvikeosia enää käytä.
Murtola_Lasse
Luokka: >500hv
Viestit: 1049
Liittynyt: 17 Joulu 2004, 15:27
Paikkakunta: Marttila
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Murtola_Lasse »

Ainoastaan on ostettu -05 sarjaan 2 kpl hytin ikkunalaseja siksi kun ne olivat tummennettuja.
Kaikki muut varaosat ostettu Valmet/Valtralta ne kun ovat ainakin laadukkaita.
Avatar
Hervast
Luokka: >500hv
Viestit: 671
Liittynyt: 01 Touko 2005, 15:45

Lukematon viesti Kirjoittaja Hervast »

En itte uskaltaisi tiivisteisiin tms. hankalasti vaihdettaviin osiin sekaantua jonain Long-life tarvikeosana, joku termostaatti ehkä senverran simppeli että uskaltaisin ostaa. Tosin jos originaali maksaa 11€ niin jaksan vielä senkin ostaa.
Joskus on myös käynyt niin että alkuperäinen osa on jossain vaiheessa hieman muutettu kestävempään suuntaan, ja tarvikeosassa tuollaista muutosta tuskin olisi.

Ainakin autopuolella on myös tullut joskus esille sellaisia hauskoja juttuja että alkuperäinen varaosa on halvempi ja laadukkaampi kuin tarvikkeena myytävä mikälie-maalainen.
Avatar
sirkussonni
Luokka: >500hv
Viestit: 741
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 16:46
Paikkakunta: Varsinaisesti Suomesta

ikh-osat

Lukematon viesti Kirjoittaja sirkussonni »

olen näitä nimittänyt lempinimellä "ihan kaikista huonointa laatua" siis IKH laatua! Kokemuksesta!

Mites mahtaa olla nämä työkalutkin. Esim.Suomen teollisuustyökalut käy talosta taloon kauppaamassa työkalusarjoja. IKH ketju esimerkiksi myy, kuten niin moni vastaavakin, jopa valtra, aivan samasta muotista tulleita sarjoja. Hinnoissa on moninkertaiset erot, ja takuuajassa. Taitaa olla sillälailla tää juttu, että sama tavara on kyseessä ja myyjä on päätellyt sitten kuinka monta sarjaa takuuaikana joutuu korvaamaan, ja tästä se hinta muodostuu! ONKO EDES JOKU SAMAAMIELTÄ?
Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

IKH:lta on joskus Fiatteihin hankittu mm. kytkinasetelma ja hydraulipumppu tarvikkeena. Molemmat ois kannattanut ostaa alkuperäisinä.

Ääni alkuperäisvaraosille.
Avatar
Auts
Luokka: >500hv
Viestit: 800
Liittynyt: 16 Helmi 2007, 17:47
Paikkakunta: Etelä-Suomi-> Kanta-Häme-> Janakkala

Lukematon viesti Kirjoittaja Auts »

Hervast kirjoitti:
Ainakin autopuolella on myös tullut joskus esille sellaisia hauskoja juttuja että alkuperäinen varaosa on halvempi ja laadukkaampi kuin tarvikkeena myytävä mikälie-maalainen.
Tämä on todettu myös Massikan hytin ilmansuodattimissa.
teräsmies24E
Luokka: >500hv
Viestit: 551
Liittynyt: 07 Loka 2005, 21:56
Paikkakunta: Auranmaa

Lukematon viesti Kirjoittaja teräsmies24E »

Auts kirjoitti:
Hervast kirjoitti:
Ainakin autopuolella on myös tullut joskus esille sellaisia hauskoja juttuja että alkuperäinen varaosa on halvempi ja laadukkaampi kuin tarvikkeena myytävä mikälie-maalainen.
Tämä on todettu myös Massikan hytin ilmansuodattimissa.
eikös se myy tehofiltteriä..
Avatar
956XL
Luokka: >500hv
Viestit: 779
Liittynyt: 09 Touko 2005, 20:15

Lukematon viesti Kirjoittaja 956XL »

Tämäkin kyseinen IKH:n myymä Tehofilter, valmetin "alkuperäissuodattimet"
ovat näitä samoja tehofilttereitä, ainakin öljypuolella, ainoa ero on että on
painettu valmetin tekstit kylkeen ja hintaa "vähän" nostettu, onhan sentään
kyse laatuvaraosasta..
Avatar
Hervast
Luokka: >500hv
Viestit: 671
Liittynyt: 01 Touko 2005, 15:45

Lukematon viesti Kirjoittaja Hervast »

Itse en osaa säästää noinkin tärkeässä osassa kuin öljynsuotimessa, osa voi tulla samalta linjalta mutta tarvikeosille voi olla väljempi kontrolli ja alkuperäisosalle saa vikaantumistilanteessa paremman takuun. Hintaero moottorin öljynsuotimissa on ainakin Valmetilla melko pieni, valinta on melkein periaatekysymys. Kaikkia suotimia en kyllä itsekään osta alkuperäisenä, ainoastaan nuo "kriittiset".
Avatar
JarJar
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 434
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 22:06
Paikkakunta: Kouvola

Re: Longlife vs alkuperäinen osa

Lukematon viesti Kirjoittaja JarJar »

teräsmies24E kirjoitti:Onko laadussa eroja kun hinnoissa on hiukan eroa.
Ajateltiin että niinkin yksinkertainen kampe kuin hydraulinen työntövarsi on ihan sama minkä merkkinen se on. Niinpä päädyttiin edullisimpaan eli Longlifeen. Järein malli jossa kiinteä cat 2 pallo ja traktoriin tulevassa päässä cat 3 nivel. Nyt parin vuoden normaalin käytön jälkeen viimesyksynä kävi tuo kiinteä pallo murtumaan käsiin ja nyt olisi tarvetta kaverille joka hitsaisi siihen uuden pään. Alkuperäiset letkut murenivat myös melkein heti uutena.

No ei välttämättä ole kyse kuin maanantai päivän yksilöstä, mutta oma luottamus kyseisen merkkisiin tarvikkeisiin meni kyllä.
Vastaa Viestiin