S-ryhmän uusi rautakauppaketju

Kaikkea mikä liittyy yleisesti maatalouteen. Uutisista, kehityksestä, tulevasta, maatalouskaupoista, lehdistä ja järjestöistä. ym..

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
O.J.
Luokka: >500hv
Viestit: 1684
Liittynyt: 01 Syys 2005, 21:42
Paikkakunta: Koillis-Savo

S-ryhmän uusi rautakauppaketju

Lukematon viesti Kirjoittaja O.J. »

savonsanomat.fi

Agrimarket-ketju uusii myymälöitään ympäri Suomea. Ketju keskittyy jatkossa maatalous- ja konekauppaan ja kehittää myös puutarha- sekä eläintuotekauppaa.

Samaan aikaan Agrimarketien rautakauppapalveluja supistetaan.

----------------------------
Hankkija-Maatalous Oy:n Savo-Karjalan aluepäällikkö Markku Sopasen mukaan myymälöiden henkilökuntaa ei kuitenkaan vähennetä.

Kyse on S-ryhmän sisäisestä työnjaosta. Hytönen kertoo, että Kodin Terra-rautakauppojen lisäksi S-ryhmä perustaa uuden rautakauppaketjun.

- Suunnitelmissa on rakentaa pienempien rautakauppojen ketju.

SOK omistaa Hankkija-Maataloudesta 81 prosenttia ja Yara 19 prosenttia.

Agrimarket-ketjulla on tällä hetkellä Suomessa satakunta toimipaikkaa. Hytösen mukaan määrä tulee laskemaan.

- Haluamme pureutua kovaan ytimeen.
Tietänee sitä, että Agri lähtee omaltakii kylältä. Muutenkii tuo muutos ei taida suosia viljelijää. Tulevaisuudessa jos käy kesken ruiskutusten hakemassa lisää glyfosaattia, niin samasta kaupasta ei enää sais rälläkän laikkoja.
Avatar
Rubinjo
Luokka: >500hv
Viestit: 2591
Liittynyt: 17 Tammi 2005, 22:28
Paikkakunta: Halikko www.toivontila.fi
Viesti:

Re: S-ryhmän uusi rautakauppaketju

Lukematon viesti Kirjoittaja Rubinjo »

"Agrimarket-ketju uusii myymälöitään ympäri Suomea. Ketju keskittyy jatkossa maatalous- ja konekauppaan ja kehittää myös puutarha- sekä eläintuotekauppaa."
Lue: Muuttaavat Agrimarketmyymälät hevostarvikekaupoiksi!

Eihän ne Terratkaan "toimi" ollenkaan. Miks pitäs vielä uus toimimaton ketju kehitellä?
Avatar
Agronautti
Luokka: >500hv
Viestit: 516
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 09:39
Paikkakunta: Kymenlaakso & P-Savo
Viesti:

Re: S-ryhmän uusi rautakauppaketju

Lukematon viesti Kirjoittaja Agronautti »

Tulihan tuolla kuopion "avajaisissa" käytyä.. On niillä ny tilaa ainakin enempi kun rautapuoli siirtyi pois..
Kuopion K-maataloudessa maatalouspuoli ahdistettu pieneen nurkkaan.. :?

Yrma se ei vaan tänne Kuopion seudulle löydä.. :-/
Kloppi
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 410
Liittynyt: 09 Tammi 2006, 19:56
Paikkakunta: Etelä-Pohojam'maa

Re: S-ryhmän uusi rautakauppaketju

Lukematon viesti Kirjoittaja Kloppi »

Vastaa Viestiin