Traktorin polttoaineenkulutus
Valvoja: Farmari-ryhmä
Kyntö 4x18" sarka-auroilla n. 10-15l/ha riippuen lohkon koosta ja muodosta. Kierroksia 1600-1700rpm ja vauhtia ~10km/h.
Kevytmuokkaus 3m mega-danilla n. 4-5l/ha riippuen myös lohkosta ja maalajista. Kierroksia 1600-1700rpm, vauhtia 12-15km/h ja valmista tulee keskimäärin 3ha/h.
Viljakärrin veto (15m3 kärri) n. 16-17l/h ja vauhtia reilu 50km/h.
Traktorina 6620 JD CR koneella, Rapid lastulla ja AQ2+ laatikolla.
Kevytmuokkaus 3m mega-danilla n. 4-5l/ha riippuen myös lohkosta ja maalajista. Kierroksia 1600-1700rpm, vauhtia 12-15km/h ja valmista tulee keskimäärin 3ha/h.
Viljakärrin veto (15m3 kärri) n. 16-17l/h ja vauhtia reilu 50km/h.
Traktorina 6620 JD CR koneella, Rapid lastulla ja AQ2+ laatikolla.
- nuffieldmaster
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 458
- Liittynyt: 30 Joulu 2006, 18:16
- Paikkakunta: Ilomantsi
- Viesti:
V 500Sepe kirjoitti:Jaa sul on 361 tai muu aikalainen? Noi ei ole viä oppinu pahoja tapoja...nuffieldmaster kirjoitti:Mikä trolli?Sepe kirjoitti:Trolli??? Tai sitten valmetin tuntimittari pyörii kun kone ei käy...nuffieldmaster kirjoitti:Minulla on kirjattu valmetin tunnit ja ostetut polttoaineet; keskikulutus vuosina 2003-2007 on tarkkaan 3,25l/h. Käyttö: linkousta, muokkausta, heinätöitä, kärryn vetoa, takakuormaajalla kuormausta. Ihan kevyttä työtä kuten halontekoa tai vastaavaa ei ole ollenkaan tehty!
Vähällä sitä täällä päästään
Kyllä se tuntimittari toimii, tällä hetkellä mittarissa 1300h. Vaijeri tosin uusittiin joskus v. 2000 ja sitä ennen pyörinyt viimeksi 70 luvulla.
Ihmettelen kyllä, kun en saa tuota syömään enempää. Lingotessakin pimeässä liekki lepattaa suoran putken päästä![]()
Nuffi kyllä vie sen tankillisen (60 ltr) pahaimmillaan 8-10 tuntiin. Pumppu on kyllä 75 hevosvoiman säädöillä.
- Maalaispoika
- Luokka: >500hv
- Viestit: 637
- Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
- Paikkakunta: Jalasjärvi
Paljonko rapidilla on otettu tehoa 6620:stä? Mulle laitettiin kesällä P-Box, liekö niissä sitten suurta eroa. http://www.tmuukkonen.fi/Finska_sidor/traktorit.pdfJarJar kirjoitti:Traktorina 6620 JD CR koneella, Rapid lastulla ja AQ2+ laatikolla.
Tiedä sitten onko vain todella hyvä yksilö, mutta reilu 180hv antaa tapista. Ei kyllä itsellä muuta huono sanottavaa tuosta Rapid lastusta kuin että tyhjäkäynti muuttuu vähän epätasasemmaksi. Tehoja lisää riittävästi ja kulutus tippuu. Nykysinhän taitaa Agrin huolto asentaa noita muukkosen P-Boxeja ympärisuomen.Maalaispoika kirjoitti:Paljonko rapidilla on otettu tehoa 6620:stä? Mulle laitettiin kesällä P-Box, liekö niissä sitten suurta eroa. http://www.tmuukkonen.fi/Finska_sidor/traktorit.pdfJarJar kirjoitti:Traktorina 6620 JD CR koneella, Rapid lastulla ja AQ2+ laatikolla.
-
Murtola_Lasse
- Luokka: >500hv
- Viestit: 1049
- Liittynyt: 17 Joulu 2004, 15:27
- Paikkakunta: Marttila
- Viesti:
- Maalaispoika
- Luokka: >500hv
- Viestit: 637
- Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
- Paikkakunta: Jalasjärvi
Muistaakseni mullakin on vanhemmassa 6420 SE:ssä rapidin boxi, sen kyllä tosiaan huomaa tyhjäkäynnistä, mutta voimaakin tulee. Muistaakseni 130 hv tapista, tuosta isommasta ei lähde kuin 150 tapista ja siitä ei edes huomaa, onko lastu päällä. Kulutusta ei ole tullut vielä testattua, kuinka boxi vaikuttaa. Hyvinkö on jd kestäny noita tehoja? Konehuolto Laukkanen suhtautuu kovin kriitisesti noihin virityksiin.JarJar kirjoitti:Tiedä sitten onko vain todella hyvä yksilö, mutta reilu 180hv antaa tapista. Ei kyllä itsellä muuta huono sanottavaa tuosta Rapid lastusta kuin että tyhjäkäynti muuttuu vähän epätasasemmaksi. Tehoja lisää riittävästi ja kulutus tippuu.
Vähä meinas ottaa lujahan, että yleensäkin sain boxin koko traktoriin, kun on agrin miesten toimintaa ruvettu tarkkailemaan. Kuulemma kilpailijat ovat valittaneet, että jontikoiden päästömääräyksiä rikotaan lastujen laitolla.JarJar kirjoitti:Nykysinhän taitaa Agrin huolto asentaa noita muukkosen P-Boxeja ympärisuomen.
Sähköinen siirtopumppu meni viime kevät talvella, muita vikoja ei ole ollut.Maalaispoika kirjoitti:Hyvinkö on jd kestäny noita tehoja?
Ahaa, itse en vielä ole moisia juttuja täälläpäin kuullut. Kaikkiin merkkeihinhän noita pistetään.Maalaispoika kirjoitti:Vähä meinas ottaa lujahan, että yleensäkin sain boxin koko traktoriin, kun on agrin miesten toimintaa ruvettu tarkkailemaan. Kuulemma kilpailijat ovat valittaneet, että jontikoiden päästömääräyksiä rikotaan lastujen laitolla.
-
viljanviljelijä
- Luokka: yli 200 hv
- Viestit: 238
- Liittynyt: 10 Joulu 2005, 18:08
- Paikkakunta: varsinais-suomi
Jos mukana puimuri ja useampi traktori on hyöty em. keskiarvosta mielestäni vähäinen. Mieluummin laskisin kulutuksen ja tuntimäärän / ha ja pyrkisin näiden alentamiseen (ja heti joku keksii ratkaisuksi suorakylvön.Murtola_Lasse kirjoitti:Traktoreiden keskikulutuksen voi laskea myöskin näin = tilanvuotuinen tr. polttoaineen kulutus jaettuna käyttötuntimäärillä.
Ei taida kiinnostaa?
- Maalaispoika
- Luokka: >500hv
- Viestit: 637
- Liittynyt: 12 Elo 2005, 18:14
- Paikkakunta: Jalasjärvi
Vajaa 300 euroa? Mulla teki pienemmässä kans siirtopumppu kiusaa kesällä, mutta nyt se on taas toiminut. Siinä on vielä se vanhan mallinen pumppu, mikä ei kuulemma olekaan kovin pitkäikäinen. Takuu kattaa ilmeisesti 2 vuotta, yllättäen oireet ilmeni muutaman kuukauden liian myöhään. Siksi en ole vaihtamisella kiirettä pitänytkään, ajetaan niin kauan kuin liikkuu.JarJar kirjoitti:Sähköinen siirtopumppu meni viime kevät talvella, muita vikoja ei ole ollut.
Jotakin sitä luokkaa se muistaakseni oli. CR koneellisissa 2004 mallisissa oli "jatkettu takuu" 2006 loppuun pumpulla. Itelt meni tammikuussaMaalaispoika kirjoitti:Vajaa 300 euroa? Mulla teki pienemmässä kans siirtopumppu kiusaa kesällä, mutta nyt se on taas toiminut. Siinä on vielä se vanhan mallinen pumppu, mikä ei kuulemma olekaan kovin pitkäikäinen. Takuu kattaa ilmeisesti 2 vuotta, yllättäen oireet ilmeni muutaman kuukauden liian myöhään. Siksi en ole vaihtamisella kiirettä pitänytkään, ajetaan niin kauan kuin liikkuu.JarJar kirjoitti:Sähköinen siirtopumppu meni viime kevät talvella, muita vikoja ei ole ollut.
Kiinnostava luku jollekin joka ei tee muille mitään mutta kuinka sitten kun traktoreita kolme/neljä,puimuri haukkaa lähes 3000litraa,samoin kaivuri tuhansia litroja. Tunteja koneisiin joissa hevosvoimia 60-200,erityyppisiä töitä ja usealle tilalle/urakointia. Ei mitään mieltä ajatella mitä koneet vie keskimäärin tunnissa,pitää vain laskea työkohtaisia kulutuksia saavutettuihin hehtaareihin/tunteihin/tehoon nähden ja miettiä kuinka niitä saa pienennettyä. Koneiden virittäminen nykykoneilla melkoisen suuri polttoaineen kulutusta pienentävä keino,MIKÄLI ajotavat muuttaa koneen tehoja vastaaviksi. Faktaa joka todettu niin monet kerrat.Murtola_Lasse kirjoitti:Traktoreiden keskikulutuksen voi laskea myöskin näin = tilanvuotuinen tr. polttoaineen kulutus jaettuna käyttötuntimäärillä.
Ei taida kiinnostaa?
Suurin kulutukseen vaikuttava seikka lienee sopivat koneet sekä se ettei käytä yläkierroksia lainkaan,muuten kuin koneen putsaamiseen. Mutta kuka malttaa ajaa körötellen vaikkapa 15km:n matkaa vaikkapa puinnin aikaa viljaa ajaessa. Siellä kaksataa tunti oleva puimuri odottaa kun isäntä säästää matkalla kaks euroa tunnissa
Yletön säästäminen esim. polttoaineen kulutuksessa muutenkin typerää,esim. huonosti muokattu säilörehunurmen perustaminen kostautuu jokaikin korjuu heikompana työtehona-> suurempana polttoaineen kulutuksena.
En tarkoita sitä etteikö polttoaineen säästäminen kannata kaikin tavoin mutta kannattaa miettiä kokonaisuutta missä säästää. Euron säästöllä saattaa saada kahden menot