Valtra 6400:n sähkövioista

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

JuiseP
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 2
Liittynyt: 13 Tammi 2008, 12:31

Valtra 6400:n sähkövioista

Lukematon viesti Kirjoittaja JuiseP »

Tuli tossa juurikin hommattua ko. traktori. Ihmettelin, kun mittaristossa ei pala varoitusvaloista kuin vaihteiston öljynpaine- ja stopvalot virran ollessa päällä. Huomasin, ettei myöskään pitkät valot pelaa. Katsoin sulakkeet ja pitkien sulake oli palanut.

Puhaltelin sulakeboksia pölystä ja piti vaihtaa se sulake, kun alko kärytä.. Oliki oikosulussa siinä piirilevyllä jotaki. Tuli perk**** kiire repiä akun johtoa irti, ettei pala koko vehje. Myyjän piikkiin toi vika pitäs mennä, ku siitä ilmotettiin heti ostettua, ettei ne valot pala eli piirilevy oli jo kärtsänny ennen meille tuloa, puhdistuksen jälkeen alko vaan kyteä.

Onko muilla vastaavia ongelmia ollu? Sähköjen kanssa näitten uudempien traktoreitten kans saa olla vissiin helisemässä. Eikä varmaan oo halpa piirilevy vaihtaa, ku näytti koko sulakesysteemi olevan samalla kortilla, jos sen joutuu vaihtaan..

Suosittelen kyllä päävirtakytkintä lämpimästi! Itte ainaki aion laittaa, jos alkaa toiste kärytä, vaikka kaukana kotoota. Toi pölyhän voi aiheuttaa ajan kans juuriki tollasta, jos ei koskaan viitti paineilmalla puhallella..
aurauskeppi

Lukematon viesti Kirjoittaja aurauskeppi »

Ei ole ollut. Mulla on kyllä muutenkin hyvin hoidettu yksilö. Nostolaitteeseen liittyvä joku liitin irtosi kyntäessä ilmeisesti savipaakun osumasta ja totesin sen liittimen olevan ihan lapsellinen ko. paikassa. korjaamatta on vielä. Mutta ei muita vikoja. Mikä tahansahan hajoaa huonolla pidolla.
JuiseP
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 2
Liittynyt: 13 Tammi 2008, 12:31

Lukematon viesti Kirjoittaja JuiseP »

No ei tääkään huonolla pidolla oo ollu. Valtralla aina huollatettu. Toi sulakerasia vaan ihmetytti, että onko vastaavia muilla ollu. En voi varmaks sanoo, johtuko toi oikkari pölystä vai onko esim. joku johto jossain muualla nirhautunu. Eiköhän se ens viikolla selviä..
Avatar
vilkku14
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 269
Liittynyt: 01 Syys 2005, 22:09
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja vilkku14 »

Noita pikavaihteen magneettiventtiilille meneviä "rasioita" sillä pohjan alla on vaihdettu moneen kertaan.... on joku risu tai keppi vetäisyt johdot irti, kotiin on sitten ajeltu hieman hiljempaa....

lisäksi nostolaitteen katkaisija on vaihdettu pariin kertaan, mutta yleisesti ottaen ei mitään suurta! Osahan noista on kuluvia osia!
Avatar
Mullifarmari
Luokka: >500hv
Viestit: 561
Liittynyt: 14 Loka 2005, 15:58
Paikkakunta: P-P

Re: Valtra 6400:n sähkövioista

Lukematon viesti Kirjoittaja Mullifarmari »

Aikanaan meni mezzo 6600:n sulaketaulu oikoseen syystä tai toisesta. Ajossa ollessa tuli käry koppiin ja vaihtoon meni koko systeemi. Hintaa en nyt tarkkaan muista, mut ahdistus oli suuri sitä ostaessa. :?

Päävirkakytkin on hyvä olemassa. Laita kerralla tarpeeks järeä malli ja sellaiselle paikalle, et tulee oikeesti käytettyä

Nostolaitteen "pakkolaskunapin" väliin menee herkästi pölyä ja joskus on jumittanu johonki puoliasentoo, siten että nostolaite on laskuasennossa kokoajan.


-Mf-
keke66
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 191
Liittynyt: 15 Marras 2007, 13:57
Paikkakunta: Lounais-Suomi

Lukematon viesti Kirjoittaja keke66 »

Yleisesti noissa silti hyvin pelaa kaikki. Meillä vm.-92, eikä koskaan ole ollut sähkövikoja. Tosin on kohtuullisen hyvin huollettu ja muutenkin pidetty. 80-luvun lopun valmettien sähkönostolaitteet toimii moitteettomasti.
Avatar
Hervast
Luokka: >500hv
Viestit: 671
Liittynyt: 01 Touko 2005, 15:45

Lukematon viesti Kirjoittaja Hervast »

On ne alkujaan melko hyvin yritetty tehdä ja suht laadukkailla osilla, mutta tietty muutamia aivopierujakin ja härmäläistä laatua on tullut edellisen -95 6300:n 7000 tunnin taipaleen aikana vastaan.
Kerran alkoi hävitä sähkölaitteita toiminnasta yksi kerrallaan, ylä puhallin, työvalot edestä ja takaa yms. syyksi paljastui maadoituspiste kopin katossa jonne menevät maadoitusjohdot oli härmässä asennettu niin sinkeälle että jossain vaiheessa alkoivat irtoilla.
Monesti vika on ollut kuitenkin palaneen sulakkeen luokkaa. Viallinen virtalukkokin voi oireilla melko mielenkiintoisesti.

Tuo nostolaitteen ja voimanoton ym. liittimien irtoilu on melko tavallista metsäajossa, mielessä on tehdä tuota silmälläpitäen pienet panssarit nykyiseenkin koneeseen kuten edellisessäkin oli.
aurauskeppi

Lukematon viesti Kirjoittaja aurauskeppi »

Varmasti kannattaa. 6400 on huomattavasti allergisempi metsässä kun 805 jolla on tottunut painamaan ihan millaiseen puskaan huvittaa. Siksipä se saa pysyäkin talossa.
Avatar
956XL
Luokka: >500hv
Viestit: 779
Liittynyt: 09 Touko 2005, 20:15

Lukematon viesti Kirjoittaja 956XL »

keke66 kirjoitti:Yleisesti noissa silti hyvin pelaa kaikki. Meillä vm.-92, eikä koskaan ole ollut sähkövikoja. Tosin on kohtuullisen hyvin huollettu ja muutenkin pidetty. 80-luvun lopun valmettien sähkönostolaitteet toimii moitteettomasti.
Mitäs valmetteja ne oli jotka sai la-puhelimella nostamaan aurat ylös kesken kaiken? Vai onko se pelkkää kuulopuhetta.."täh"..
Avatar
Hervast
Luokka: >500hv
Viestit: 671
Liittynyt: 01 Touko 2005, 15:45

Lukematon viesti Kirjoittaja Hervast »

Onhan valtran manuaalissa vieläkin varoitus että matkapuhelinta ei kannattaisi käyttää ohjaamossa ilman ulkopuolista antennia. Itse en ole kyllä kuullut että autocontrollin boxi olisi häiriintynyt kännykän tai muun viestimen ansiosta.
Avatar
Wilpo
Luokka: >500hv
Viestit: 1670
Liittynyt: 16 Joulu 2004, 20:09
Paikkakunta: Marttila www.maatalousfoorum.fi
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Wilpo »

Hervast kirjoitti:Onhan valtran manuaalissa vieläkin varoitus että matkapuhelinta ei kannattaisi käyttää ohjaamossa ilman ulkopuolista antennia. Itse en ole kyllä kuullut että autocontrollin boxi olisi häiriintynyt kännykän tai muun viestimen ansiosta.
Ainakin uusien N sarjan koneiden ohjekirjassa mainitaan, että kännykkään ei kannata pitää hytin oikeallapuolella säilössä
Avatar
6350
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 249
Liittynyt: 10 Elo 2007, 11:39
Paikkakunta: virolahti

Lukematon viesti Kirjoittaja 6350 »

Taisi olla nuo nostolaitteiden kännyköiden takia häiriintymiset silloin NMT-puhelimien aikaan. Kyllä tulee traktorissa nimittäin puhuttua melkosen paljon puhelimeen.. Ei ole ainakaan mitään häiriöitä tullut.
Avatar
AATU
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 46
Liittynyt: 15 Touko 2005, 16:13

Lukematon viesti Kirjoittaja AATU »

Omassa A-sarjalaisessani on kanssa ollut mystisiä sähkövikoja: Josku kun laitan nelivedon päälle niin polttoainemittari alkaa näyttää tyhjää tankkia ja kytkiessäni jälleen etupään pois niin näyttää oikein. Sitten usein jää jarruvalot palamaan ja viimeisimpänä vikana: kun painan jarrua niin toiselta puolelta sammuu takaparkki (jolloin ei pala myöskään senpuolen jarruvalo). Niin ja joskus kovassa sateessa loppuu myös pyyhkimen toiminta joksikin aikaa. Onko muilla ollut vastaavia kokemuksia? Missä mahtaa olla vika? Vielä en ole huollosta kysynyt asiasta.
TepaR
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 241
Liittynyt: 12 Kesä 2007, 16:10
Paikkakunta: Salo

Lukematon viesti Kirjoittaja TepaR »

Pientä sekoilua näissä joskus on: 6300:ssa huomasin että viime syksynä ajovalojen päälle kytkeminen heitti lämpömittarin viisarin punaiselle. Valot pois -> viisari heilahti takaisin vihreällä...
Avatar
6350
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 249
Liittynyt: 10 Elo 2007, 11:39
Paikkakunta: virolahti

Lukematon viesti Kirjoittaja 6350 »

AATU kirjoitti: Niin ja joskus kovassa sateessa loppuu myös pyyhkimen toiminta joksikin aikaa. Onko muilla ollut vastaavia kokemuksia? Missä mahtaa olla vika?
Ainakin isommissa sarjoissa 6000/8000/T jne. on pyyhkijän moottorissa ylikuumenemis kytkin. Kovassa räntäsateessa tai rapakelissä ajaessa, jossa pyyhin joutuu työntämään raskasta massaa, niin saattaa heittää pois päältä vähäksi aikaa.

Jossain koneissa tämä kytkin ollut liian herkkä ja pelkkä vesisadekin on riittänyt pysähtymiseen. Ainakin yhdessä T-mallissa, jolla tullut ajettua se vaihdettiin takuun piikkiin uuteen.
Vastaa Viestiin