Tie levenee

Kaikkea mikä liittyy yleisesti maatalouteen. Uutisista, kehityksestä, tulevasta, maatalouskaupoista, lehdistä ja järjestöistä. ym..

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
IMSL
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 154
Liittynyt: 02 Huhti 2006, 15:16
Paikkakunta: POHOJANMAA

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja IMSL »

perfekt kirjoitti:
Kuva0055.jpg
Tie on 9 km

tai oikeampi nimitys nyt lienee Trapetsi ja kulkijat ovat trapetsi taiteilijoita,,,,

Pysyykö langalla vaiko tipahtaako ojiin ?
Oliko tuota tietä tilattu liikaa, kun piti tuommoista mutkaa tehdä, että saa mahtumaan :mrgreen:
bouli
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 353
Liittynyt: 27 Joulu 2007, 20:04
Paikkakunta: Janakkala

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja bouli »

Monesti kun tietä kunnostetaan syntyy harha siitä että kapenee entiseen nähden.
Silmä valehtelee.
Jo pelkkä pientareiden poisto luo vaikutelman että tie on kaventunut, näin kävi meidän paikallistielläkin. Vaikka tiellä ei tehty mitään muuta kuin tuo pientareiden poisto, edes ojia ei perattu niin tuntui pitkän aikaa uskomattoman kapealta vanhaan verrattuna.
Saatikka sitten jos ojatkin perataan ja tie muotoillaan muuksi kuin ammeeksi.
Avatar
perfekt
Luokka: >500hv
Viestit: 1639
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 19:41
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja perfekt »

Nyt on puolen talven kokemus tiestä ; parisenkymmentä ulosajoa,,,HUH

Useampi kymppitonni varmaan mennyt autojen remppoihin

Tie siis kapeni vaikka ensin sitä levitettiin , noin 12 M puunpoistolla

Tässä lähistöllä kurittulan tieremppa tehtiin mallikkaasti MRL Peiposen toimesta,

toisin kuin tämä vain rahaa hukannut metsäkeskusprojekti josta tuli täysi fiasko

:roll:
Avatar
koivumaki
Luokka: >500hv
Viestit: 921
Liittynyt: 16 Maalis 2005, 14:02
Viesti:

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja koivumaki »

Voiko käydä tässä tapauksessa samoin kuin meidän kylätielle,maantie siis.Tie sorastettiin 30-40 cm:n murskekerroksella ja ajoratahan kapeli ensin aika lailla.Ajorata levenee jonkin verran ajan myötä kun sorakerros painuu ja leviää jonkin verran kohden ojia.
Aluksi näiden korjausten jälkeen tie on tosi kapea ja reunat suht pehmeät jollei jyrätä.Kaikissa rempoissa ei jyräystä tehdä jolloin varsinkin reunat aika pehmeät.
Avatar
perfekt
Luokka: >500hv
Viestit: 1639
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 19:41
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja perfekt »

Tässä on kyse korostetusti tehdystä sianselkä-muodosta joka tekee ajamisen trapetsi-taiteilijan kaltaiseksi suoritukseksi,,,, kohtia jossa voi ohittaa vastaantulijan on vain muutama 10 km matkalla.

Linkous vielä korostaa haittaa koska se vetää keskeltä kuten viivottimella ja reunat jää tyhjän päälle,,,,,,

Aika ilmeisesti korjaa tätä hieman mutta kokonaisuus on silti huonompi kuin ennen remppaa. :?:
vms1
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 155
Liittynyt: 22 Loka 2009, 19:40

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja vms1 »

Tien leveydessä on mystinen ongelma. Vaikka minäkin haluan leveitä teitä koska ne helpottaa kohtaamisia levaillä koneilla niin niihin tulee herkästi vesiongelma eli ajoradan reunoihin jää kohouma ja ajouralle muodostuu pieni vettä keräävä ura. Tästä urasta kun pintavesi painuu tien runkoon niin soppa on valmis ja tiestä ei saada kantavaa millään.
Tiimo
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 104
Liittynyt: 23 Tammi 2008, 20:07

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja Tiimo »

Kyllä leveänkin tie voi muotoilla oikein. Ylipäätään soratie vaatii hoitoa joista yksi tärkeimmistä on reunapaltteiden poisto vähintään joka toinen vuosi.
Metsäkeskuksella ei tunnu olevan mitään käsitystä yksityistien rakentamisesta, ehkä metsäautoteistä. Aurailen yhtä isolla rahalla (25000€/km) "korjattua" yksityistietä ja kyllä on homma pimeestä paikasta.
Rungosta puskee ylös isoa sepelimurikkaa (hakkaa mukavasti auraan). Kuulemma pykälien mukaan ei voida ostaa hienompaa tavaraa enemppää pintaan.
Uusitut rumpukohdat täytetty murskeella joka ei tietystikään roudi kuten muu tie, seurauksena talvella helvetillinen monttu joka rummun kohdalla. Reunat alkavat hiljalleen astua kun tietä on tahkottu 4 vuotta 60 osakkaan voimalla.
Metsäkeskus tehköön metsäautoteita ja ne jotka osaavat muita teitä.
Avatar
Hervast
Luokka: >500hv
Viestit: 671
Liittynyt: 01 Touko 2005, 15:45

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja Hervast »

Ei niitä metsäkeskuksen ukkoja pitäis päästää tekemään eikä korjaamaan mitään teitä. Metsätietkin kannattais tehdä itse kaikessa hiljaisuudessa ja etsiä urakoitsija jolla on omaakin näkemystä siitä miten tiepohja pitää rakentaa. Nämä valtion elätit ottavat kovan korvauksen valvonnasta jota eivät sitten suorita kunnolla. Tarjouskilpailulla valittu halvin urakoitsija saa huseerata tienrungon tönkämisen ja sorastuksen suhteen ihan vapaasti.

Sehän se tahtoo vielä olla virhe noilla tiekunnilla jotka ovat teettäneet kalliin tieremontin, että ajatellaan, että se tie nyt menee seuraavat 10-15 vuotta ihan nykäisemättä. Totuus on kuitenkin että tienrungon muotoilua pitää edelleen korjailla ja sorastuksen tarvekin pitää säännöllisin välein kontrolloida.
Avatar
perfekt
Luokka: >500hv
Viestit: 1639
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 19:41
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Re: Tie levenee

Lukematon viesti Kirjoittaja perfekt »

Täälläkin on juuri tuo rumpujen ongelma pahimmillaan; Ojiahan syvennettiin ja rummut meni uusiksi ja ovat nyt joka kohdassa puolimetriä montulla.

Onneksi tienkäyttö on koko ajan vähenemässä ja tämän suurimmat kuluttajat on enää eläkeläisiä jotka käyvät kotikonnuillaan muistelemassa menneitä ja heillä on aikaa ajaa varoen monttuihin sekä kieli keskellä suuta yrittää pysyä trapetsilla joutumatta tienvieri valtaojiin ,,,,

Kaikkiaan täysin torso projekti ja taas lähellä löytyy onnistunutkin projekti Kurittulantie joka johtaa Pema pajalta haaran kylään Loimaalla . Tässä urakoitsija hoiti homman ilman metsäkeskuksia.

Tämänkin tien ongelma on se ettei sitä lanata kesällä ja tavella ei lingota enää nykyään.
Aiemmin oli asiaan paneutunut metallimies joka lanasi tien kerran viikossa ja tie pysyi kunnossa.

Nytkään vaikka tehtiin kallis remppa ei ole varaa kuulemma lingota eikä lanata tietä lainkaan.

:roll:
Vastaa Viestiin